Určité uvolnění na trhu měn ve středoevropském regionu přinesly včera optimistické zprávy z bankovního sektoru, zejména bank, které spolu s nadějemi spojovanými se stimuly od nové americké administrativy přispěly k určitému poklesu rizikové averze. Česká koruna se tak během dne dostala z otevíracích hodnot nad hranicí 28,0 EUR/CZK až pod 27,60 EUR/CZK. Nicméně při offshore obchodování už byl patrný nový obrat směrem ke slabším hodnotám.
I dnes budou pohyby české měny určovat vnější faktory. Jedním z faktorů bude bezpochyby zasedání polské centrální banky, která by po negativních makroekonomických datech z minulého týdne mohla přijít i s razantnějším snížením sazeb (75 bps), než očekává trh (50 bps), což by se v současné situaci, kdy investoři příliš nerozlišují mezi jednotlivými měnami v regionu, mohlo negativně projevit i na koruně. Globální averzi k riziku nepochybně také ovlivní německý index podnikatelské nálady Ifo, který by po příznivějších výsledcích indexu ZEW z minulého týdne mohl přinést další kapku optimismu.
Dolar včera oslabil poté, co riziková averze na globálních trzích poklesla. Na obratu nálady se podílely jednak pozitivní zprávy z bankovního sektoru – zejména od banky , která zveřejnila svůj odhad zisku za minulý rok a zároveň uklidnila investory zprávou, že nebude potřebovat dodatečné financování a také očekávání nových stimulů do ekonomiky od nové americké administrativy. Oslabení dolaru nezamezila ani nová americká data z prodeje stávajících domů ani předstihové ukazatele, které dopadly lépe, než se očekávalo, nicméně alespoň prozatím se nejedná o signál nějakého obratu v poklesu ekonomické aktivity v USA.
Dnes nás čeká německý index podnikatelské nálady IFO, který by mohl po indexu ZEW, který minulý týden dopadl lépe než trh očekával, ještě přispět k pozitivnější náladě na trhu. Dalším číslem, které by mohlo mít vliv na eurodolarový trh, bude americká spotřebitelská důvěra. Nicméně před zasedáním FOMC, které začíná již dnes, ale výsledek se dozvíme až zítra, zřejmě k výraznějším pohybům kurzů nedojde.
Zlotý začátkem týdne posílil, po ranních EUR/PLN 4,403 končil den na 4,3850. Polská měna těžila ze zlepšené nálady na rizikovější aktiva, přitom bez vlivu zůstal vysoký růst prosincových maloobchodních tržeb korigovaný růstem nezaměstnanosti.
Hlavní dnešní událostí je zasedání Výboru pro měnovou kontrolu. Očekává se snížení sazeb o 50 bps, snižující se výkonnost ekonomiky ale nevylučuje i výraznější pokles. To by ale nebylo pro polskou měnu příznivým znamením a zřejmě by ji poslalo opět nad hranici 4,4. Do doby oznámení sazeb ale očekáváme spíše klidnější obchodování s možností mírného posílení zlotého.
Pokles rizikové averze ve světě pomohl i maďarskému forintu. Ten vůči euru posílil o více než 1,5 %, nicméně při offshore obchodování část svých zisků vymazal.
Také dnes očekáváme, že pohyby maďarské měny bude určovat sentiment na světových trzích. Podle našeho názoru zůstane forint ještě nějakou dobu velmi zranitelnou měnou a alespoň prozatím jeho situaci zřejmě nezachrání ani krizový program, který by měl být schválen již ve čtvrtek.
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)
Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.