Včerejší propady na evropských akciových trzích vytvořily tlak na měny středoevropského regionu a koruna znovu atakovala technickou bariéru 28,22 EUR/CZK.
Dnešek je bez čerstvých domácích dat a sentiment na světových trzích bude tedy opět určujícím faktorem pro pohyb české měny. Americká data ohledně prodeje automobilů by podle našeho názoru moc optimismu přinést neměla, a tak by tlak na korunu mohl přetrvat. Další technickou bariéru, ke které by koruna mohla směřovat, vidíme na 28,78 EUR/CZK.
Euro včera paradoxně těžilo z lepšího než očekávaného výsledku amerického indexu podnikatelské nálady ISM, který povzbudil výše úročené měny (mezi něž se dolar nepočítá). Měnový pár EUR/USD tak neprorazil pod úroveň 1,27 a naopak se vrátil na úroveň o figuru vyšší.
Kurz eurodolaru zůstane rukojmím averze k riziku, když slabší data na obou stranách Atlantiku budou znamenat silnější dolar. Slabé maloobchodní tržby v Německu dnes ráno a další katastrofální prodeje automobilů zveřejněné v USA dnes večer mohou přesně splňovat tyto podmínky. Celkově ve zbytku týdne vidíme další prostor pro zisky dolaru a pro klíčovou technikou úroveň EUR/USD 1,234.
Zlotý v pondělí ztrácel, po úvodních EUR/PLN 4,4525 končil na 4,4830. Polská měna stejně jako koruna utrpěly vyšší averzí k riziku a poklesem akciových trhů napříč Evropou.
Ani dnešek vzhledem k již zveřejněným slabým německým tržbám nenabízí lepší prostředí. K tomu se přidávají i centrální bankéři, podle J. Czekaje může centrální banka snížit sazby dále a to i pod 3 %. Tlak na zlotý proto zřejmě přetrvá i dnes.
Forintu se včera jako jediné měně v regionu podařilo posílit, a to i přesto, že s pádem akcií rostla i riziková averze. Nicméně je třeba dodat, že posílení forintu nebylo nijak významné a navíc forint začínal seanci na historicky nejslabších hodnotách – 299,0 EUR/HUF. Maďarské měně pomohla zřejmě hlavně prohlášení premiéra, který vyjádřil obavy z nepříznivých důsledků oslabování forintu na maďarskou ekonomiku a zároveň se sešel s centrálními bankéři, aby diskutovali o možných krocích na podporu oslabující měny. Na druhou stranu forintu neuškodilo varování ratingové agentury Standard and Poors, která uvedla, že slabé hodnoty forintu zvyšují kreditní riziko maďarských bank a v případě, že si problémy bankovního sektoru vyžádají nákladné zásahy státu, může dojít i k revizi ratingu země.
Dnešní obchodní bilance by neměla trhy ovlivnit. Domníváme se, že i přes včerejší posílení bude forint i nadále velmi zranitelnou měnou a k proražení technické bariéry 300 EUR/HUF, která se doposud zdála poměrně pevná může při dalším nárůstu rizikové averze dojít velmi rychle.
(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)
Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.