Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Forintu umazal výraznou část ztrát... a další devizové zprávy

    Forintu umazal výraznou část ztrát... a další devizové zprávy

    09.02.2009 9:43
    Autor: 

    Koruna se v pátek ještě pokusila rozšířit masivní čtvrteční zisky. Zprávy o tom, že automobilka Hyundai jede na plný plyn a Škodě rostou nečekaně rychle zakázky na nejmenší vůz (Fabia) stály za dopoledním oťukáváním 27,70 EUR/CZK. Odpoledne nicméně koruna své úsilí vzdala, a to nehledě na výbornou náladu na akciových trzích a zisky sousedních regionálních měn.
     
    Dnes bude koruna kvůli vyšší averzi na globálních trzích opatrnější. Celkově pro ni ale tento týden nemusí být nejhorší. Pokud globální investoři přijmou dobře plány americké administrativy na rozpumpování ekonomiky a záchranu bankovního sektoru, mohou z toho mít všechny středoevropské měny posvícení.

    Americký dolar v pátek poměrně prudce oslabil a vrátil se k 1,300 EUR/USD. Negativní náladu vůči americké měně živil optimismus na akciových trzích, které ignorovaly mizerná čísla z trhu práce a připsaly si slušné zisky. Mnoho investorů proto vystupovalo z bezpečných super-nízko-úročených měn jako yenu nebo dolaru.
     
    Dnešek může být klidnější a čekáme proto, že mírný nárůst averze k riziku může na okamžik dolaru vrátit ztracenou pozornost. Zbytek týdne bude ve znamení schvalování masivní fiskální injekce a představení druhé fáze plánu na podporu bankovního sektoru v USA. Pokud se podaří trhům částečně vrátit apetit po rizikovějších aktivech, bude dolar v horizontu nejbližších dní spíše ztrácet.

    Polský zlotý dorovnal čtvrteční zisky koruny a živen optimismem na akciových trzích se v odpoledním obchodování posunul až k 4,50 EUR/PLN.

    Podobně jako u koruny počítáme s opatrným obchodováním během dneška, ale s relativně optimistickým vyzněním celého týdne. 

    Maďarskému forintu se podařilo na konci minulého týdne smazat výraznou část ztrát, když se těžil z lepší globální nálady, která znamenala návrat k rizikovějším aktivům. Měnový pár EUR/HUF tedy nakonec spadl pod úroveň 290,0 a to přesto, že průmysl v prosinci propadl o 23,3 %.

    Úleva na maďarském devizovém trhu by měla být znát i v následujících dnech, kdy očekáváme vyšší apetit po riziku plynoucího z naděje na vkládání do amerického fiskálního balíku.
     
    (ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

    Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    16.07.2026
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
    9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat
    8:54Komerční banka, a.s.: Dozorčí rada zvolila člena představenstva KB
    8:53Nové americké útoky v Perském zálivu, zdražení ASML a SpaceX dál padá pod tlakem investorů  
    6:12U umělé inteligence se to posouvá k „příliš velké na to, aby padly“
    15.07.2026
    22:00Akcie rostly díky příznivým inflačním datům, výrobci čipů zůstali pod tlakem  
    17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
    16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč
    16:38Reuters: Vývoz ropných produktů z Ruska po moři klesl proti červnu na polovinu
    16:33V německém průmyslu vloni zaniklo 177.000 pracovních míst, uvedl úřad práce
    15:11Morgan Stanley se připojila ke konkurentům a svezla se na boomu obchodování s akciemi
    15:01BlackRock hlásí silný kvartál. Výsledky táhly ETF a rekordní marže
    14:57Z výsledků ASML nejvíce vyčnívá výrazně vylepšený výhled tržeb  
    14:45Německá vláda do roku 2030 seškrtá z klimatického fondu přes 30 miliard eur

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Index filadelfského Fedu
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.