Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Hypotéky hned tak nezlevní, varuje šéf Hypoteční banky

HN: Hypotéky hned tak nezlevní, varuje šéf Hypoteční banky

10.02.2009 8:40
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Větší náklady na refinancování musíme promítnout klientům do úroků, uvedl v rozhovoru pro úterní Hospodářské noviny (HN) šéf Hypoteční banky Jan Sadil. Banky jsou podle něj ochotné přistoupit jen na časově omezené akční slevy na určitý typ hypoték.

Češi můžou zapomenout na zlevnění hypoték. Jan Sadil, šéf Hypoteční banky, která je jedničkou trhu v nově poskytnutých hypotékách za loňský rok, v rozhovoru pro HN znovu potvrdil, že poslední snížení základní sazby ČNB nebude mít na současnou cenu hypoték vliv.

ČNB minulý týden snížila svou hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na rekordně nízkých 1,75 procenta, zdroje na hypotéky jsou však podle Sadila stále nedostatkovým zbožím. "Větší náklady na refinancování musíme promítnout klientům do úroků," vysvětluje Sadil s tím, že banky jsou ochotné přistoupit jen na časově omezené akční slevy na určitý typ hypoték. "Od poloviny tohoto měsíce nabídneme hypotéku bez poplatku za zpracování a diskutujeme o zvýhodněné sazbě. Určitě ale nezlevníme hypotéky plošně," řekl Sadil.

Letošní vývoj trhu je přitom i pro zkušené bankéře stále velkým otazníkem. "Věřím, že objem hypoték může být na loňské úrovni. Ale když by se propadl níže, zas tak by mě to nepřekvapilo," řekl Sadil.

Tuzemské banky vloni poskytly občanům hypotéky za necelých 114 miliard, o pětinu méně než v roce 2007. Lednový propad hypotečních obchodů byl dokonce větší než koncem roku. Lidé s koupí nemovitostí vyčkávají, čekají pokles cen. Podle Sadila jsou ale ceny, až na malé výjimky, na úrovní poloviny loňského roku a v následujících týdnech se nesníží.

"Přestože lidé reality nebudou kupovat, v první polovině roku se ceny nezmění. To pak může některé developery přivést ke snížení cen," míní Sadil, v úterním vydání HN.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)