Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČTK: ČEZ se v Kazachstánu poohlíží po dodavatelích plynu

    ČTK: ČEZ se v Kazachstánu poohlíží po dodavatelích plynu

    12.02.2009 16:23
    Autor: ČTK

    Astana (zvláštní zpravodaj ČTK) - Státní energetická společnost ČEZ (686 CZK, -1,31%) se v Kazachstánu poohlíží po potenciálních dodavatelích zemního plynu pro své plynové elektrárny ve střední Evropě. Novinářům to dnes v kazašské Astaně řekl generální ředitel koncernu Martin Roman, který se účastní cesty premiéra Mirka Topolánka po střední Asii. Za zajímavé pro ČEZ označil také plány zdejší vlády na výstavbu nové jaderné elektrárny.

    Úvahy o využití kazašského plynu pro zařízení ČEZ považuje Roman za dlouhodobé. Stejné je to prý i s projektem nové jaderné elektrárny. "Je to pohled pět let plus," podotkl.

    V Kazachstánu stojí v současnosti dvě jaderné elektrárny - mangistauská a v Semipalatinsku. Do roku 2030 chce Kazachstán postavit další dvě nebo tři moderní atomové elektrárny.

    Na dalších pět až deset let odhadl Roman rovněž možné prodloužení chystaného plynovodu Nabucco do Kazachstánu. Reálné to podle něj bude až ve chvíli, kdy bude pro tento projekt, jenž má do Evropy přivést plyn ze střední Asie trasou mimo Rusko, zajištěn dostatek surovin. Zatím to tak podle něj není. "Je to primárně politické rozhodnutí," konstatoval nicméně.

    ČEZ je jednou z několika málo českých firem, které působí na kazašském trhu nebo o tom uvažují. Vzájemná obchodní výměna mezi oběma státy sice neustále roste, dosahuje ale jen okolo půl miliardy dolarů ročně. "Domluvili jsme se, že by v průběhu letošního roku přijeli kazašští představitelé do (České) republiky s delegací podnikatelů, aby se mohly ty vztahy rozvíjet," řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

    Podle něj se v zemi rýsují projekty investičních celků, jako jsou cementárny, chemická zařízení nebo v energetice, v nichž by se mohly uplatnit i české firmy. Cena těchto projektů je prý v řádech stovek milionů až miliard korun. "Vedle stávajících kontraktů není žádný další rozpracován, aby o něm bylo možné hovořit jako o hotové věci," doplnil ministr.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    16.07.2026
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
    9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat
    8:54Komerční banka, a.s.: Dozorčí rada zvolila člena představenstva KB
    8:53Nové americké útoky v Perském zálivu, zdražení ASML a SpaceX dál padá pod tlakem investorů  
    6:12U umělé inteligence se to posouvá k „příliš velké na to, aby padly“
    15.07.2026
    22:00Akcie rostly díky příznivým inflačním datům, výrobci čipů zůstali pod tlakem  
    17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
    16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč
    16:38Reuters: Vývoz ropných produktů z Ruska po moři klesl proti červnu na polovinu
    16:33V německém průmyslu vloni zaniklo 177.000 pracovních míst, uvedl úřad práce
    15:11Morgan Stanley se připojila ke konkurentům a svezla se na boomu obchodování s akciemi
    15:01BlackRock hlásí silný kvartál. Výsledky táhly ETF a rekordní marže

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Index filadelfského Fedu
    14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.