Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus: Neoživujte kvůli krizi marxismus

Klaus: Neoživujte kvůli krizi marxismus

17.02.2009 8:17
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Prezident Václav Klaus varoval před tím, aby byly marxistické recepty vztahovány na probíhající ekonomickou krizi. Napsal to v článku pro dnešní Hospodářské noviny. Klausův text je polemikou s článkem Přemýšlejme o Marxovi, který vyšel v americkém časopisu Time u příležitosti inaugurace prezidenta Baracka Obamy.

"Dnešní ekonomická krize je jednoznačně sváděna na trh, ač je evidentní, že je důsledkem hrubých chyb hospodářské politiky USA a dalších vyspělých zemí a projevem dávno známé cykličnosti ekonomického vývoje," cituje server Klause.

V šestistránkovém článku v časopisu Time si jeho autor Peter Gumbel klade otázku, zda odmítnutí Marxovy ekonomické teorie koncem 20. století nebylo předčasné. Marx byl podle materiálu "mimořádně předvídavý ohledně nákladů a výnosů globalizace".

"Řada z nás na to v průběhu uplynulých 20 let upozorňovala... Bylo to však považováno za naši přecitlivělost, neporozumění a hlavně nedoceňování ,úžasného' vývoje v západní Evropě a Americe," napsal prezident. Dodal, že řada problematických návratů tohoto typu je nyní vidět v Evropské unii.

Klaus už dříve varoval před tím, aby do hospodářství kvůli krizi zasahovaly vlády. Ekonomická krize podle něj skončí sama od sebe a zásahy státu v tom hrají "miniaturní roli". Vyřešení krize přirovnal k léčení rýmy a chřipky. Neléčená trvá týden, léčená sedm dní, uvedl před týdnem na tiskové konferenci se slovenským prezidentem Ivanem Gašparovičem. Podle Klause historie ukázala, že drtivá většina opatření přišla až po skončení krize.

Členské státy EU včetně Česka nyní hledají cestu z krize a dolaďují plány na zmírnění jejích dopadů. Opatření zahrnují například zvýšené veřejné výdaje, snížení daní, podporu některým ohroženým odvětvím a kroky na podporu zaměstnanosti.

Balíček protikrizových opatření dnes schválila česká vláda. Materiál, který vzešel z Národní ekonomické rady vlády, počítá například se slevou ze sociálního pojištění, zrychlením odpisů nebo osvobozením malých podniků a podnikatelů od placení záloh daně z příjmu. Balíček naopak neobsahuje zavedení švarcsystému nebo šrotovné.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m