Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Americká vláda by mohla získat až 40 procent akcií Citigroup

WSJ: Americká vláda by mohla získat až 40 procent akcií Citigroup

23.02.2009 8:27
Autor: ČTK

New York (ČTK) - Americká vláda by mohla získat až 40 procent akcií banky Citigroup (2 USD, -22,31%). Uvedl to dnes na svých internetových stránkách list Wall Street Journal s odvoláním na zdroj blízký jednání vlády s bankou.
 
Představitelé Citigroup však podle listu doufají, že vláda skončí s podílem v bance kolem 25 procent. Vláda prezidenta Baracka Obamy zatím nic bližšího k podílu nenaznačila.

Zdroj blízký situaci agentuře Reuters potvrdil jednání mezi Citigroup a regulačními úřady o zvýšení podílu vlády v bance. Citigroup jedná se zástupci vlády o možnosti, že by výraznou část prioritních akcií v hodnotě 45 miliard dolarů, které vlastní vláda, přeměnila v běžné akcie. Tento plán by nestál daňové poplatníky další peníze, avšak zbývajícím akcionářům Citigroup by klesl jejich podíl a vláda by získala vyšší vliv nad Citigroup.

List Financial Times dodal, že Citigroup tlačí na vládu, aby poskytla bance novou kapitálovou injekci, díky které by se podíl státu v bance zvýšil na 40 procent. Banka by se tak ocitla blízko hranice znárodnění.

Vláda v říjnu a listopadu získala od Citigroup prioritní akcie v celkové hodnotě 52 miliard dolarů, z toho 45 miliard dolarů je považováno za nový kapitál a sedm miliard je poplatek za to, že vláda souhlasila pojistit majetkové portfolio Citigroup. Vláda také získala právo koupit 7,8 procenta akcií banky.

Citigroup i ministerstvo financí se odmítly ke zprávě vyjádřit. Ministerstvo dodalo, že nemá námitek proti přeměně prioritních akcií bank na běžné.

Akcie Citigroup i Bank of America (4 USD, -3,56%) v pátek již šestou seanci za sebou klesly kvůli obavám, že by vláda mohla znárodnit obě banky. Od počátku letošního roku akcie Citigroup oslabily již o 71 procent.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.11.2025
18:04Skepse kolem AI, vládní „shutdown“ a obavy z ekonomického zpomalení srážejí trhy  
17:06Několik dolarových příběhů
15:12Od euforie ke skepsi. Trhy znepokojuje finanční náročnost plánů OpenAI po výroku CFO  
13:17Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie
11:45Perly týdne: Máme pomýlené představy o umělé inteligenci?
11:20RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:05Akcie pevnou půdu zatím nenacházejí. Slibný úvod v Evropě rychle vyprchal  
10:23Bureš: Maloobchod zvolňuje, spotřeba i tak zůstane hlavním “motorem” ekonomiky
9:22Zbrojní gigant Rheinmetall zvýšil zisk o 18 % a staví nové továrny. Akcie stagnují
8:54Evropa míří k pozitivnímu zahájení, daří se německému vývozu  
8:53Rozbřesk: Koruna nereagovala na zasedání ČNB, slabší trh práce v USA posunul eurodolar výše
8:32Bude Musk prvním bilionářem? Akcionáři Tesly mu přiklepli rekordní plán odměn
6:01Morgan Stanley: Známky spekulace, ale čas na odchod z akciového trhu ještě nenastal
06.11.2025
22:01Výsledková sezona pokračuje s technologiemi centru pozornosti  
17:29Od roku 1950 po současnost: „pravidla“ podle kterých trhy (ne)fungují
17:10ČNB ponechává sazby beze změny, pro nejbližší měsíce potvrzuje stabilitu
15:43Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?  
14:30ČNB ponechala sazby beze změny
13:56Bank of England drží sazby na 4 procentech Těsné hlasování naznačuje možný brzký cut
13:16Dominik Rusinko je novým hlavním ekonomem Patria Finance

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university