Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Informace v The Economist a Financial Times jsou zavádějící

ČNB: Informace v The Economist a Financial Times jsou zavádějící

24.02.2009 15:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká národní banka se dnes v tiskové zprávě ohradila proti několika komentářům v zahraničním tisku s tím, že zveřejnily zavádějící informace týkající se České republiky. Patří mezi ně přitom renomované tituly The Economist a Financial Times.

Zavádějící údaje podle ČNB zveřejnil týdeník The Economist 21. února, když v úvodníku pod názvem „Argentina on the Danube?“ napsal, že ČR je jednou ze zemí, jejíž padající měna způsobuje agónii domácností, které mají úvěry ve švýcarských francích či eurech.

"Rádi bychom zdůraznili, že v ČR tento problém neexistuje a že výpůjčky českých domácností v zahraničních měnách tvoří naprosto marginální 0,1 % z celkových výpůjček domácností," uvedla ČNB. To je podle ní přímým důkazem toho, že úrokové sazby v ČR byly několik posledních let většinou pod úrovní sazeb eurozóny a úvěry v českých korunách tak byly levnější.

V souvislosti s článkem, který se zaměřuje na nebezpečí zahraničních úvěrů, které „spolykaly“ banky střední a východní Evropy, ČNB rovněž upozornila na to, že "české banky, které jsou v naprosté většině vlastněné evropskými skupinami, nikdy nepotřebovaly finanční zdroje ze zahraničí, protože financovaly své výpůjčky z vkladů českých střadatelů. Poměr úvěrů a vkladů v českém bankovním sektoru, který v současné době činí 77 %, patří mezi nejnižší v EU a české banky jsou v naprosté většině případů čistí věřitelé a nikoli čistí dlužníci evropských skupin, kterých jsou součástí."

Financial Times zase 19. února napsaly, že zahraniční banky do České republiky k 30. září 2008 půjčily celkem 192 miliard dolarů. "Dle statistik ČNB, které odpovídají mezinárodním standardům, činí zadluženost ČR vůči zahraničním bankám 38 miliard dolarů," uvedla ČNB a údaje Financial Times označila za neopodstatněné a zavádějící.

Rozdíl mezi realitou a daty v článku FT byl podle ČNB pravděpodobně zapříčiněn nesprávnou interpretací zdrojových statistických dat. Oněch 192 mld. USD je podle banky zhruba sumou bilancí domácích českých bank, jejichž vlastníkem byla k uvedenému datu zahraniční banka. " Vzhledem k faktu, že většina tuzemských bank má zahraničního vlastníka, představuje ve skutečnosti toto číslo prakticky celou bilanci českého bankovního sektoru. Ta činila na konci pololetí 2008 4,1 bilionu korun, což zhruba odpovídá částce uvedené ve Financial Times," píše ČNB ve zprávě.

Další mylnou informaci podle ČNB zveřejnily Financial Times včera v komentáři pod názvem „Eastern crisis that could wreck the eurozone“, kde autor jmenuje dvě politické chyby, kterých se dopustily vlády zemí střední a východní Evropy. Jednou z nich bylo pobízení domácností k čerpání úvěrů v zahraničních měnách. "Dovolíme si tvrdit, že ani čeští politici, ani centrální bankéři k ničemu podobnému české občany nikdy nevybízeli," uvedla ČNB a zopakovala, že čeští občané úvěry v zahraničních měnách nečerpali, neboť k tomu v prostředí dlouhodobě nízkých úrokových sazeb z úvěrů v domácí měně neměli žádnou motivaci.


Váš názor
  • Učebnicová ukázka manipulace
    24.02.2009 15:51

    Je známo, že pomluvě se velmi nesnadně brání.
    Jára
    • Re: Učebnicová ukázka manipulace
      24.02.2009 19:07

      Tohoto jsem si všiml už mnohokrát, že se us sdělovací prostředky snaší shodit Evropu na kolena, pak nakoupit a vydělat. Hold amíci si sami tu krizi nezaplatí, tak to musí sedřít z někoho jiného.
      manipulace
Aktuální komentáře
08.05.2025
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřou 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.