Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČTK: Bernanke a Geithner odmítli v Kongresu USA myšlenku globální měny

    ČTK: Bernanke a Geithner odmítli v Kongresu USA myšlenku globální měny

    24.03.2009 18:10
    Autor: ČTK

    Washington (ČTK) - Americký ministr financí Timothy Geithner a šéf centrální banky USA Ben Bernanke dnes v Kongresu rezolutně odmítli myšlenku vytvoření nové globální měny, která by nahradila dolar jako hlavní rezervní měnu. S tímto návrhem přišla tento týden Čína a již dříve jej nadhodilo Rusko.

    Republikánská poslankyně Michele Bachmannová se obou činitelů na dnešním slyšení zeptala, zda "kategoricky odmítají, aby Spojené státy odešly od dolaru a přešly ke globální měně". "Řekl bych, že ano," odpověděl Geithner. "Já také," připojil se Bernanke. Oba činitelé vystoupili ve Sněmovně reprezentantů na téma státní pomoci pojišťovně AIG (1,46 USD, -1,35%) a celému finančnímu sektoru a zákonodárci jim po připravených vystoupeních kladou otázky.

    Guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan v pondělním článku vyzval k vytvoření nové mezinárodní rezervní měny, která by nakonec nahradila dolar. Návrh Pekingu je součástí snah Číny profilovat se v nynější krizi jako hlavní aktér mezinárodní politiky a ekonomiky.

    Také Rusko tento měsíc navrhlo, aby vznikla nová měna, kterou by vydával Mezinárodní měnový fond a která by modernizovala "zastarávající unipolární světový ekonomický řád". Oba návrhy se objevily před summitem skupiny zemí G20, kde se má jednat o tom, jak překonat globální finanční a ekonomickou krizi.

    Návrh Číny odráží rostoucí neklid Pekingu z toho, že drží ohromné objemy amerických vládních dluhopisů, do nichž ukládá peníze ze svých vysokých obchodních přebytků a které by s případným propadem dolaru mohly ztratit na hodnotě. Čína již proto kritizuje novou Obamovu americkou vládu za plány obřích deficitů a bezprecedentního zvyšování domácího dluhu.

    Čínský guvernér navrhl, aby byla z koše světových měn vytvořena nová měna pod kontrolou MMF, která by "chránila globální ekonomickou a finanční stabilitu". Podobnou umělou měnu, takzvaná zvláštní práva čerpání (SDR) již sice MMF dlouho má, je to však jen zúčtovací jednotka a není využívána k obchodu a finančním transakcím, jak navrhuje Peking. Čína také chce, aby nová měna nebyla tvořena jen dolarem, eurem, britskou librou a japonským jenem jako SDR. ale aby ji tvořily měny všech významných světových ekonomik, tedy i rozvojových zemí jako Čína.

    Myšlenka vytvoření globální měny není nová, podle ekonomů však nemá příliš nadějí na úspěch, protože by musela získat souhlas všech zemí, které nyní jako hlavní rezervní měnu využívají již dlouhá desetiletí americký dolar. Spravovat takovou měnu by vyžadovalo vyvažovat potřeby různorodých zemí a bylo by to nesrovnatelně krkolomnější než obtížné vytváření společné evropské měny euro pro pouhých 16 zemí.

    "O vytvoření mezinárodní rezervní měny se mluví po desetiletí a nikam to nikdy nepokročilo," řekl agentuře AP profesor školy managementu na Pekingské univerzitě Michael Pettis. "Je pro mě těžké představit si, že by svět mohl mít společnou měnu pro obchod," dodal.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.07.2026
    18:11Nebezpečné bezpečné přístavy a nesouvisející souvislost
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  
    11:55Perly týdne: Omezený potenciál pro růst dolaru a vytrácející se AI nadšení
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů
    9:52Uber chce převzít vlastníka Foodory. Za Delivery Hero nabízí přes 14 miliard dolarů
    9:32Rozbřesk: Fed přepisuje svou komunikační strategii: méně slov, více dat

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - PPI, y/y
    11:00EMU - CPI, m/m
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university