Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: OECD v nové prognóze prudce zhorší odhad poklesu ekonomiky

ČTK: OECD v nové prognóze prudce zhorší odhad poklesu ekonomiky

27.03.2009 16:49
Autor: ČTK

Paříž (ČTK) - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) příští týden dál výrazně zhorší svou prognózu ekonomického vývoje v letošním roce. Ekonomice 30 vyspělých zemí světa předpoví souhrnný pokles o 4,2 procenta, uvedl dnes generální tajemník OECD Angel Gurría. Revidovanou prognózu OECD zveřejní 31. března.

Pro ekonomiky celého světa bude letošní rok "hrozný", protože údaje se v poslední době se stále zhoršují, řekl Gurría. V poslední listopadové prognóze OEDC předpověděla, že ekonomika klesne o 0,4 procenta.

"Víme, že ta čísla budou každý den stále horší a horší. A víme, že to bude hrozný rok," řekl Gurría novinářům.
Podle zdrojů z členských zemí by měla OECD předpovědět, že ekonomika eurozóny letos klesne o 4,1 procenta. V listopadu OECD předpovídala pokles jen o 0,6 procenta.

Gurría předpovídá, že summit zemí G20 příští týden dosáhne shody na určité koordinaci, podle něj však současné těžké problémy nebude možné vyřešit mávnutím kouzelné hůlky. Vlády podle něj musí zejména přispět k uvolnění ochromených úvěrových trhů tím, že vyřeší otázku problematických aktiv u bank. Ta nezahrnují již jen toxická aktiva z hypoteční krize a úvěrového boomu, ale také původně zdravé půjčky, které však padly za oběť ekonomickému propadu.

Gurría se také zmínil o otázce dolaru, jehož pozici světové rezervní měny nedávno zpochybnily země jako Čína a Rusko. "Dolar bude mít jako obvykle své slabé a silné chvíle, zůstane však i nadále rezervní měnou par excellence," řekl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index