Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Sněmovna schválila prodloužení deregulace nájemného

ČTK: Sněmovna schválila prodloužení deregulace nájemného

01.04.2009 11:03
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Deregulace nájemného v bytech s regulovanými nájmy se zřejmě prodlouží o dva roky do roku 2012. Poslanecká sněmovna dnes v závěrečném čtení schválila poslanecký návrh, který rozkládá deregulaci z jednoho roku na tři. Nyní se zákonem bude zabývat Senát. Pro zpomalení deregulace zdvihli ruku poslanci napříč všemi politickými stranami, například ministr financí Miroslav Kalousek ale byl proti.

Nájemné podle navrhované úpravy zákona neustrne. Jenom se zpomalí postup, kterým bude dosaženo hladiny takzvaného cílového nájemného určeného pro rok 2010. Možnost jednostranného zvyšování se ve vybraných obcích prodlouží až do roku 2012. Znamená to, že konečná výše regulovaného nájemného v roce 2012 bude stejná, jako měla být původně v roce 2010. "To vlastní navýšení jsme rozložili do tří etap, do tří let," řekla novinářům zpravodajka k novele Zdeňka Horníková (ODS).

Podle původního návrhu by deregulace skončila v roce 2010. "My jsme si však ale byli vědomi toho, že se nacházíme v ekonomicky složité situaci, v době recese, v době, kdy se řada domácností dostává do složitých sociálních problémů," uvedla Horníková.

Mezi obce, kde se deregulace nájemného prodlouží, budou podle návrhu patřit sídla, kde se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. Týká se to kromě Ústí nad Labem a Ostravy všech krajských měst a všech měst ve Středočeském kraji o 10.000 a více obyvatelích.

Poslanci nepodpořili žádný z pozměňovacích návrhů, které vznesli někteří poslanci. Například poslanec ČSSD Stanislav Křeček navrhoval, aby konkrétní nárůst nájemného v daném roce přímo stanovoval zákon. Někteří poslanci poukazovali na to, že by to růst nájemného naopak zvýšilo.

Horníková také připomněla, že vláda připravuje novelu občanského zákoníku, která prošla legislativní radou vlády a upravuje problematiku bydlení. Ta by měla přinést věci, na které čekají majitelé domů, například otázku převodů nebo dědění bytů. "My bychom rádi omezili, aby převody bytů byly pouze na manžela, rodiče a děti," dodala Horníková.

Pod návrhem je podepsána skupina poslanců KDU-ČSL i sociální demokrat Miroslav Váňa. Plán na prodloužení deregulace již dříve přivítali zástupci nájemníků. Změnu naopak podrobili kritice vlastníci domů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.11.2025
11:20CoreWeave zhoršila kvůli zpoždění v dodávkách výhled tržeb. Akcie klesají o osm procent
11:09Analytik k výsledkům ČEZ: Slabší výroba, silná distribuce a upravený výhled zisku  
10:31Konec shutdownu je blíž, ale znovu se vynořují obchodní spory  
10:26Buffett si po svém odchodu zatím ponechá akcie třídy A a zrychlí v charitě
10:12SoftBank se za téměř šest miliard dolarů zbavila celého podílu v Nvidii
9:58Americký shutdown spěje ke konci, čeká se na Sněmovnu
9:22Konkurenceschopnost německého průmyslu je rekordně nízká, myslí si tamní firmy
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I.-III. čtvrtletí 2025
8:53ČEZ vydal výsledky, americký shutdown dále spěje ke konci a Warren Buffett se loučí  
8:46Rozbřesk: Uzavírka americké vlády končí, dolar reaguje minimálně
7:23ČEZ ubral z celoročního výhledu pro čistý zisk
6:47FX Strategie: Rychlé otevření amerických úřadů paradoxně nemusí dolaru pomoct  
10.11.2025
22:01Trhům pomáhá blížící se konec shutdownu  
17:11Přehnaný akciocentrismus
17:00PODCAST Týdenní výhled: Konec shutdownu na dohled, výsledky AI lídrů i raket  
14:45Akcie čeká v příštím roce růst, protože zisky firem přebijí obavy ze sazeb, míní stratég Morgan Stanley
11:58Naděje na konec shutdownu zlepšuje sentiment a posílá akcie výrazně výš  
11:23Akciový trh po korekci v minulém týdnu: Které tituly jsou přeprodané a které překoupené?
11:02Další negativní překvapení z trhu práce. Míra nezaměstnanosti je nejvyšší od roku 2017
8:56Rozbřesk: Nová prognóza ČNB nedává moc prostoru “nižším sazbám” a ukazuje na dlouhodobou stabilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW