Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurostat: Nezaměstnanost v EU v únoru citelně vzrostla na 7,9 %, v eurozóně se vyšplhala na 8,5 %

Eurostat: Nezaměstnanost v EU v únoru citelně vzrostla na 7,9 %, v eurozóně se vyšplhala na 8,5 %

01.04.2009 13:45
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) - Nezaměstnanost v Evropské unii v únoru citelně vzrostla na 7,9 procenta z lednových 7,7 procenta. Lidí bez práce během hospodářského útlumu přibylo i v eurozóně, kde míra nezaměstnanosti v únoru vzrostla na 8,5 procenta z lednových 8,3 procenta. Novináře o tom dnes informoval Eurostat. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku je v evropské sedmadvacítce zhruba o tři miliony lidí bez práce více a v eurozóně o 2,1 milionu.

Nezaměstnanost je v unii a eurozóně nejvyšší zhruba od poloviny roku 2006. Bez práce je přitom v EU téměř 20 milionů lidí a v zemích, které platí jednotnou evropskou měnou, zhruba 13,5 milionu. Se skomírající ekonomikou, a tím pádem i ubýváním pracovních míst bojuje většina členských států EU. Ve srovnání s únorem loňského roku jen sedm zemí ze 27 zaznamenalo pokles míry nezaměstnanosti, přičemž 19 vykázalo růst a v jednom z členských států je počet lidí bez práce stejný.

Nezaměstnanost se v posledních měsících zvyšuje i v Česku, ale podle metodiky Eurostatu, která se liší od nejpoužívanější metodiky v Česku, metodiky ministerstva práce a sociálních věcí, je stále jedna z nejnižších v celé EU. V únoru zůstala na 4,9 procenta, což z Česka dělá zemi se šestou nejnižší nezaměstnaností v evropské sedmadvacítce. Nejvyšší je naopak ve Španělsku s 15,5 procenta, Lotyšsku se 14,4 procenta a Litvě se 13,7 procenta.

Situace na trhu práce se nejspíš nezlepší ani v následujících měsících. Naopak by se ještě mohla výrazně zhoršit, podle předsedy Evropské komise Josého Barrosa by se tak mohlo stát i příští rok. Podle šéfa EK by v roce 2010 mohla míra nezaměstnanosti v unii dosáhnout deseti procent.

Sdružení zaměstnavatelů BusinessEurope přitom odhaduje, že jen letos přijde o práci v unii zhruba 4,5 milionu lidí. "Únorový velmi prudký růst v nezaměstnanosti (v eurozóně) poskytuje další důkaz, že změna k lepšímu je jen velmi vzdálená. Nezaměstnanost v únoru (v eurozóně) vzrostla o 319.000, čímž počet lidí bez práce přesáhl dva miliony, přičemž 1,6 milionu nezaměstnaných přibylo v posledních šesti měsících. To představuje bezprecedentní zhoršení," řekla agentuře Reuters Jennifer Mckeownová z Capital Economics. Dodala, že ještě do poloviny letošního roku v eurozóně počítá s nárůstem míry nezaměstnanosti na deset procent.
"Nárůst byl větší než má očekávání. Jen to ukazuje, že recese se šíří i na pracovní trh. Nicméně únorový vývoj může být ovlivněn nepříznivým počasím," uvedl Jürgen Michels ze Citigroup. Podle něj statistiky ukazují momentální slabost evropské ekonomiky a jen potvrzují, že Evropská centrální banka by mohla ve čtvrtek snížit úrokové sazby v eurozóně. Peníze tak "zlevní" a do hospodářství by se jich mohlo dostat více.

Vývoje nezaměstnanosti v EU a v eurozóně

 
měsíc EU eurozóna
únor 2009 7,9 8,5
leden 2009 7,7 8,3
prosinec 2008 7,6 8,1
listopad 2008 7,4 8,0
říjen 2008 7,3 7,8
září 2008 7,1 7,7
srpen 2008 7,0 7,6
únor 2008 6,8 7,2

Zdroj: Eurostat

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bank of New York Mellon Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Blackrock Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (06/25 Q2)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
12:45JPMorgan Chase & Co (06/25 Q2)
13:00Wells Fargo & Co (06/25 Q2)
13:30State Street Corp (06/25 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/25 Q2)
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index