Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČEZ dokončil nákup podílu v turecké společnosti Akenerji

    ČEZ dokončil nákup podílu v turecké společnosti Akenerji

    15.05.2009 8:26
    Autor: 

    Energetická společnost ČEZ (850 CZK, -0,58%) dokončila nákup 75% podílu v turecké Anekerji, prostřednictvím které se chce stát jedním z klíčových hráčů v energetice na tureckém trhu.

    Následuje plné znění zprávy společnosti ČEZ :

    Energetická společnost ČEZ se stala majitelem poloviny majoritního podílu, který odkoupila od svého partnera pro turecký trh. Akkök Group a Skupina ČEZ tak společně drží majoritní cca 75% podíl ve společnosti Akenerji (ostatní akcie společnosti jsou volně obchodovány) se shodnou účastí ve výši 37,4 %. Tento podíl ČEZ odkoupil za 302,6 mil. USD.

    Transakce byla včera vypořádána. Oba partneři již společně v letošním únoru převzali tureckou distribuční společnost SEDAŞ prostřednictvím společného podniku Akcez. S ohledem na na výše uvedenou transakci, ČEZ také prodal 22,5% podíl v Akcez svým partnerům Akkök Group za 68 mil.USD, tato transakce zachová shodný 50:50 podíl na kontrole společnosti Akcez pro oba partnery – Skupinu ČEZ a Akkök Group.

    Ambicí společnosti Akenerji je být jedním z klíčových hráčů na tureckém energetickém trhu. V současné době provozuje portfolio zdrojů o instalovaném výkonu 496 MW a další investice směřují do výstavby obnovitelných zdrojů o celkovém výkonu 390 MW. Akenerji bude rozšiřovat své výrobní portfolio s ohledem na diverzifikaci zdrojů, bude se tedy zaměřovat na snižování výrobních nákladů a zároveň bude stále významněji přispívat k pokrytí energetických potřeb v zemi. Společně se Skupinou ČEZ plánuje Akenerji dosáhnout v následujících pěti letech rozšíření výrobního portfolia na 3 000 MW instalovaného výkonu. Tento nárůst si vyžádá investice za cca 3 miliardy dolarů.

    Turecko se svými 70 milióny obyvateli je porovnatelné s celou střední Evropou, v roce 2007 se zde spotřebovalo zhruba 190 TWh elektrické energie. Turecká ekonomika a tím také spotřeba elektřiny navíc již několik let roste velmi rychlým tempem. Roční růst spotřeby elektřiny zde dosahuje cca 6 – 8 %, v evropských zemích se jedná většinou o nárůsty okolo 2 – 3 %.

    Navíc je experty očekáván další nárůst spotřeby elektřiny díky současné velmi nízké spotřebě elektřiny na hlavu, která je na cca 30 % oproti průměru EU. Dalšími faktory očekávaného dynamického růstu spotřeby je mj. rychlá urbanizace, rostoucí populace, ve které nadto významně převažují mladí lidé (průměrný věk v Turecku dosahuje 27,3 let oproti 38,5 rokům ve státech EU) a samozřejmě ekonomický růst. Podle odhadů tureckého operátora sítě, společnosti TEŰAŞ, je v zemi pro pokrytí rostoucí poptávky po elektřině nutné do roku 2020 postavit elektrárny s instalovaným výkonem až 50 000 MW, ročně by tento přírůstek měl dosahovat 2 500-3 800 MW instalovaného výkonu.

    Zdroj: Eva Nováková, tisková mluvčí ČEZ, a. s.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    18.07.2026
    6:06Komoditizace umělé inteligence a ekonomika tvaru K
    17.07.2026
    22:01Strach z přehnaně vysokých valuací kvůli AI přinesl na Wall Street další výprodej  
    18:11Nebezpečné bezpečné přístavy a nesouvisející souvislost
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  
    11:55Perly týdne: Omezený potenciál pro růst dolaru a vytrácející se AI nadšení
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data