Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko odpovídá na plány plynovodu Nabbuco, podepíše dohody o South Streamu

Rusko odpovídá na plány plynovodu Nabbuco, podepíše dohody o South Streamu

15.05.2009 11:50
Autor: ČTK

Ruský plynárenský kolos Gazprom dnes podepíše v Soči se všemi zúčastněnými státy dohodu o výstavbě plynovodu South Stream. Projekt zvyšuje závislost Evropy na ruském plynu a je konkurentem trasy Nabucco, která má Evropě přivést plyn z Asie. Na okraj akce se mají setkat ruský a italský premiér Vladimir Putin a Silvio Berlusconi.

Výstavba trasy South Stream bude stát deset miliard eur a povede ji Gazprom. South Stream má do Evropy dovést pod Černým mořem plyn z Ruska, Kaspické oblasti a střední Asie. Trasa se má vyhnout Ukrajině, s níž má Rusko opakované spory o ceny za plyn. Kvůli konfliktu Moskvy s Kyjevem mělo na začátku roku několik evropských států včetně Slovenska plynu nedostatek.

Na projektu South Stream se budou vedle Ruska a Řecka podílet Srbsko, Bulharsko, Maďarsko a Itálie. Plynovod bude podle ruské ambasády v Řecku v provozu od roku 2015.

South Stream zkomplikuje situaci konkurenčnímu projektu Nabucco, na němž pracují evropské státy spolu s USA, aby se snížila závislost Evropy na plynu z Ruska. Nabucco by měl přivést do Evropy plyn z asijských republik přes Turecko. 

Fakta o vybraných plynovodech v Evropě k dnešnímu plánovanému podpisu dohody o výstavbě plynovodu South Stream:

Současné plynovody:

UKRAJINA
- Přes Ukrajinu do Evropy putuje 80 procent ruského plynu, který pokrývá přibližně čtvrtinu evropské spotřeby. Plynovodem přes Ukrajinu proudí ročně 120 miliard metrů krychlových plynu

JAMAL - Do Německa a Polska také proudí ruský plyn jamalským plynovodem, který vede přes Bělorusko. Jeho kapacita je 30 miliard metrů krychlových plynu ročně. Tento plynovod byl měl být kompletně dokončen v roce 2010 a poté by se jeho roční kapacita měla navýšit na 67 miliard metrů krychlových plynu. Jedna z jeho částí by se měla napojit i do jižní části Evropy

BLUE STREAM - Třetí cestou, po které proudí ruský plyn do Evropy, je rusko-italský plynovod Blue Stream, který vede z Ruska přes Černé moře do Turecka. Jeho roční maximální kapacita je 16 miliard metrů krychlových plynu

Hlavní plánované projekty:

KASPICKÝ PLYNOVOD - Na výstavbě plynovodu kolem Kaspického moře do Ruska se dohodly Rusko, Kazachstán a Turkmenistán v roce 2007, dokončen by měl být v roce 2010. Jeho kapacita by měla být deset miliard metrů krychlových plynu

NABUCCO - Plynovod, který by měl být dokončen nejpozději v roce 2015, by měl přinést do Evropy ročně 30 miliard metrů krychlových plynu z oblasti Kaspického moře a Blízkého východu přes Turecko (začíná ve městě Erzurum), Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakouska. Nabucco má být alternativní trasou pro dovoz plynu do Evropy mimo území Ruska, kterému se výstavba Nabucca nelíbí, a Ukrajiny. Na jeho výstavbě se podílí konsorcium firem v čele s rakouskou firmou OMV.
 
Projekt se vypořádává s řadou překážek, situaci mu komplikují i konkurenční plynovody South Stream a Nord Stream. Letos se jeho výstavba ale výrazně přiblížila. EU se květnovém summitu v Praze dohodla s Tureckem na podpisu smlouvy, která je pro stavbu nezbytná. Měla by být podepsána do konce června. EU navíc podepsala deklaraci s několika dalšími zeměmi, které se mají projektu účastnit. Turecko podepsání mezivládní dohody, která je k výstavbě plynovodu nutná, dlouho podmiňovalo otevřením takzvané kapitoly o energetice, jež je součástí jednání mezi EU a Tureckem o případném jeho vstupu do evropského společenství.
 
Kromě vyřešení politických překážek, které výstavbě Nabucco brání, chybí vyřešit ještě financování či některé další detaily. Náklady projektu se již delší dobu odhadují na zhruba osm miliard eur. Na financování by se mělo podílet více subjektů, mluví se o Evropské investiční bance (EIB), dále Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) či další finanční instituce

NORD STREAM - Měl by být položen na dně Baltského moře a přímo spojit Rusko s Německem. Většinovým vlastníkem plynovodu je ruský plynárenský monopol Gazprom, dalšími partnery v projektu jsou německé společnosti BASF a E.ON a nizozemská Gasunie. Členem vedení konsorcia je například bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Podmořský plynovod o délce 1200 kilometrů povede z ruského Vyborgu do německého Greifswaldu a jeho roční kapacita by měla být 55 miliard metrů krychlových plynu. Fungovat by měl začít od roku 2011, celkové náklady se mají vyšplhat na 7,4 miliardy eur.
 
Na Nord Stream by se měl napojit také například plynovod Gazela, který přes ČR propojí jižní Německo s plynem z Nord Streamu. Gazela propojí dvě větve tranzitního plynovodu z Hory Svaté Kateřiny do Rozvadova na hraniční předávací stanici Waidhaus

SOUTH STREAM - Rusko-italský plynovod, na jehož výstavbě se podílí Gazprom a italská společnost Eni. Plynovod o celkové délce 900 kilometrů povede pod Černým mořem ze stanice Beregovaja u ruského přístavu Novorossijsk na bulharské pobřeží, odkud bude pokračovat přes Řecko do Itálie. Rusko se také dohodlo, že prodlouží plynovod do Srbska a vystaví zde obrovskou zásobárnu. K plynovodu se připojí i Maďarsko a Rakousko. Jeho kapacita by měla být 31 miliard metrů krychlových plynu ročně. Projekt, který by měl být dokončen do roku 2015, by měl stát deset miliard eur.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university