Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČTK: Některé banky v USA chtějí vládě vrátit půjčené peníze dříve

    ČTK: Některé banky v USA chtějí vládě vrátit půjčené peníze dříve

    19.05.2009 8:59
    Autor: ČTK

    New York (ČTK) - Americké banky Goldman Sachs (143,15 USD, 6,51%) Group, Morgan Stanley (28,28 USD, 8,23%) a několik dalších požádaly americkou vládu, zda by nemohly dříve vrátit peníze, které si půjčily. Jde o miliardy dolarů, které si největší americké banky půjčily z vládního programu TARP (Troubled Asset Relief Program). Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na informované zdroje. Banky odmítly zprávu agentury komentovat.

    Banky se snaží vypůjčené peníze vrátit co nejdříve, částečně proto, aby trhu ukázaly, že jejich finanční situace už se zlepšuje. Jejich motivem je ale i snaha vyhnout se přísnější regulaci, která je se státní pomocí spojena. Především jde o to, že banky, které využijí státní pomoci, nemohou manažerům vyplácet prémie tak, jak by chtěly.

    Banky se začaly o dřívější vrácení peněz zajímat krátce po tom, co vláda 7. května oznámila výsledky takzvaných zátěžových zkoušek. Jejich smyslem bylo zjistit, zda by největší americké banky byly schopny obstát, pokud by se finanční krize ještě zhoršila. Výsledky ukázaly, že část bank bude muset zvýšit kapitál.

    List Financial Times napsal, že jako první budou zřejmě peníze vracet banky Goldman Sachs a JPMorgan (37,26 USD, 6,73%) Chase & Co, zřejmě ale i finanční společnost American Express (26,13 USD, 7,84%). Podle zátěžových zkoušek ani jedna z těchto institucí nemusí zvýšit kapitál, takže úřady by měly jejich žádosti vyhovět a umožnit jim peníze splatit dříve.

    Americký ministr financí Timothy Geithner řekl, že pokud regulační orgány potvrdí, že určitá banka je v solidním stavu a obejde se bez státní pomoci, ministerstvo jí beze všeho umožní dřívější splacení půjčky. Minulý měsíc ale Geithner před zákonodárci také řekl, že jeho úkolem je ujistit se, že v pořádku je celý finanční sektor.

    Zástupce Americké bankovní asociace (ABA) Wayne Abernathy řekl, že podle jeho názoru ministerstvo nebude otálet a umožní velkým bankám, aby mohly vypůjčené peníze vrátit, jakmile budou chtít. "Myslím, že hovoříme v řádu týdnů, možná jen o dvou až třech týdnech. Podle mého názoru ministerstvo ty peníze chce," řekl Abernathy, který dříve na ministerstvu působil.

    Celková částka, kterou by ministerstvo financí mohlo dostat zpět, by mohla být velmi vysoká. Morgan Stanley a Goldman Sachs si v rámci programu TARP loni v říjnu vypůjčily deset miliard dolarů, JPMorgan si vypůjčila asi 25 miliard dolarů. Podobně American Express si v lednu vypůjčila zhruba 3,4 miliardy USD.


    Váš názor
    • Banky vráti pujčky jen s malým úrokem
      19.05.2009 13:10

      Když to vracely malé banky - byl úrok 60% za asi půl roku. Jestli jim ty peníze vydělaly ten úrok nebo jestli ukecají vládu, že ho nemusí platit - to je otázka.
      Pavouk
    Aktuální komentáře
    19.07.2026
    6:11Všechny dobré nápady míří do USA
    18.07.2026
    6:06Komoditizace umělé inteligence a ekonomika tvaru K
    17.07.2026
    22:01Strach z přehnaně vysokých valuací kvůli AI přinesl na Wall Street další výprodej  
    18:11Nebezpečné bezpečné přístavy a nesouvisející souvislost
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  
    11:55Perly týdne: Omezený potenciál pro růst dolaru a vytrácející se AI nadšení
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data