Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fischer ve FT: Češi čelí bolestivým škrtům

Fischer ve FT: Češi čelí bolestivým škrtům

15.06.2009 13:01
Autor: ČTK

Londýn (zpravodaj ČTK) - Pokud se má Česká republika rychle dostat z ekonomické krize, potřebuje provést tvrdé a bolestivé škrty ve výdajích. V rozhovoru, který dnes otiskl britský list Financial Times, to řekl český premiér Jan Fischer.

Podle něj veřejné finance České republiky nejsou v nynější podobě udržitelné kvůli vysoké úrovni mandatorních výdajů. Pokud nebudou opraveny, mohly by ohrozit nejen rychlé zažehnání krize, ale také oddálit vstup do eurozóny, řekl premiér, který bude dnes jednat v Londýně se svým britským protějškem Gordonem Brownem.

"Obě velké politické strany jsou připraveny nechat tuto přechodnou vládu udělat nepopulární práci - tedy připravit velmi úsporný rozpočet," řekl Fischer. I udržení rozpočtu pod pěti procenty HDP však zřejmě znamená odložení přijetí eura, připustil.

Před svým svržením předchozí premiér Mirek Topolánek slíbil, že oznámí datum pro vstup do eurozóny v listopadu. Spekulovalo se o letech 2013 nebo 2014. Na rozdíl od sousedního Slovenska, které přijalo euro letos a kde to byla politická priorita, Češi mají vůči euru mnohem nejednoznačnější postoj, napsaly FT.

"V nynější ekonomické situaci trpíme nedostatkem příjmů. Největším problémem jsou mandatorní výdaje, které tvoří 80 procent rozpočtu a z větší části je tvoří štědré sociální dávky," uvedl Fischer. "Vláda má při tvorbě rozpočtu velmi omezený manévrovací prostor," dodal.

Minulý týden předložil Fischer tříletý rozpočtový výhled, který vyzývá ke škrtům ve všech oblastech, kromě sociálních dávek a splácení dluhů. Cílem je udržet deficit na pěti procentech HDP. Nicméně ministerstvo financí pro příští rok předpokládá deficit 5,1 procenta HDP oproti 4,5 procenta letos.

"Postupovat opravdu striktně a konzervativně bude opravdu obtížné a bolestivé," tvrdí Fischer. "Pokud necháme deficit růst a ten se zvýší na sedm procent, či ještě více, tak to bude opravdu neodpovědné, a může to... přinejmenším zkomplikovat zažehnání ekonomické krize," prohlásil.

Fischer předloží rozpočet v září. Definitivně bude zřejmě schválen po předčasných volbách v říjnu. "Říkám politiků velmi jasně, že oni musí začít debatu o povaze výdajů, protože z dlouhodobé perspektivy tudy cesta nevede," řekl Fischer. "Takové je poselství politikům, kteří budou později spravovat zemi."


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.11.2025
22:04Americké akciové indexy pod tlakem medvědů  
17:24Jeden z největších monetárních „experimentů“ historie
17:09Footshop a.s.: Zveřejnění finančních výsledků za Q3
15:50Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla z 39 na 15 procent
15:33Goldman Sachs: Prosincové snížení sazeb by bylo namístě, inflace je povzbudivá a trh práce slabší
13:44UBS: Rok 2026 přinese „novou éru Evropy“. Sázejte na akcie GOTCHA
12:43Eurostat: Růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné
11:36UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
11:16Akcie se dostaly pod tlak obav z Fedu a valuací  
11:01Britská rozpočtová nejistota: Reevesová ustupuje od daňových plánů, trhy reagují výprodejem
10:51MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu mimořádné dividendy 4 Kč na akcii
10:49Moneta schválila vyplacení mimořádné dividendy 4 koruny na akcii
10:32Bitcoin padá pod 97 tisíc USD. Nucené likvidace za miliardu dolarů
10:04Amazon s Microsoftem jdou proti Nvidii. Podporují zákon omezující vývoz čipů do Číny
9:54Siemens Energy zvyšuje projekce díky AI a silné poptávce, akcie přidaly přes 12 %
8:58Rozbřesk: Evropský průmysl v kladných číslech, výkony jsou však velmi váhavé
8:49CZG a Moneta svolávají valnou hromadu, Evropa tlačí na Google a bitcoin propadl pod 100 000 dolarů  
6:08Evropské akcie překonaly obavy. Jejich zisky rostou, valuace zůstávají atraktivní  
13.11.2025
22:00Americké akciové indexy se výrazně propadají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data