Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Nezaměstnanost v Česku ještě poroste, říká ministr Šimerka

    Nezaměstnanost v Česku ještě poroste, říká ministr Šimerka

    02.07.2009 13:50
    Autor: mediafax

    PRAHA (MEDIAFAX) - Nezaměstnanost v Česku bude nadále růst, prohlásil ve čtvrtek ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka. Ministerstvo předpokládá, že na řešení letošních problémů nezaměstnanosti bude stačit pět miliard korun, fond se bude navyšovat na 15 miliard.

    "V oblasti nezaměstnanosti zřejmě nejsme ještě na úplném dně," řekl Šimerka. Současný stav podle něj sice není dobrý, ale ve srovnání s dalšími evropskými státy na tom Česko není stále nejhůře. "Poslední oficiální čísla z konce května ukazují míru nezaměstnanosti 7,9 procenta, předpokládám, že číslo ke konci června bude stejné, bude se maximálně vychylovat o jednu nebo dvě desetiny procenta," řekl. Jak bude situace vypadat na konci roku, si ministr netroufá odhadnout.

    Šimerka upozorňuje, že před finanční krizí, která se v Česku projevila zřetelně až v letošním roce, byla Česká republika v otázce nezaměstnanosti ve srovnání s Evropou na velmi dobré úrovni. Současné problémy podle Šimerky ještě navíc prohlubují povodně, které zatěžují státní rozpočet.

    Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání vzrostl podle ministra od května loňského roku o 52 procent. Počet volných míst přitom v meziročním srovnání klesl o 68 procent. Nejvyšší meziroční nárůst nezaměstnaných je mezi mladými lidmi do 25 let, je to o 30 procent. Šimerka upozornil, že situace mezi mladými se zhorší ještě po prázdninách.

    Ministerstvo předpokládalo, že na problémy týkající se nezaměstnanosti bude letos stačit pět miliard korun. Nyní již na tyto účely je vyčleněno deset miliard a podle Šimerky se bude fond ještě navyšovat na 15 miliard. Stát zaměstnavatelům, kteří kvůli insolvenci nebyli schopni vyplácet mzdy, poskytl podporu ve výši 172 milionů korun.

    Ministr tvrdí, že jeho resort má připravenou řadu programů, které by dopady nezaměstnanosti měly zmírnit. Zejména se zaměřilo na rekvalifikaci nezaměstnaných, proto aby neupadal jejich pracovní potenciál v době, kdy nemohou pracovat. V této oblasti spolupracuje ministerstvo také se zaměstnavateli, kteří musejí propouštět své zaměstnance, ale nechtějí je zcela ztratit a počítají s tím, že propuštěné naberou opět, až bude situace lepší. Takto ministerstvo realizuje, například program Vzdělávejte se a připravuje program Restart. Tam, kde je to možné, se snaží ministerstvo využívat peníze z evropských fondů.

    "Pro nás je samozřejmě prioritou postarat se zejména o české občany," řekl Šimerka s tím, že v současné době není ani poptávka po zaměstnancích z třetích zemí. Pro cizince ze zemí mimo Evropskou unii je tak v Česku mnohem obtížnější získat práci. Šimerka připomněl program dobrovolných návratů pro cizince, kterým je poskytována podpora, aby se mohli vrátit do svých zemí v době, kdy v Česku práce není. Ministr přitom uvedl, že stát se chce tímto slušným způsobem zachovat k lidem, které dříve potřeboval, ale v současnosti pro ně nemá uplatnění. Zdůraznil, že se cizinci do Česka zase vrátí, až se situace zlepší a až pro ně bude na českém pracovním trhu prostor.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    22.07.2026
    22:39Alphabet překonal odhady. Poptávka po AI je enormní, cloud vykázal více než 80procentní růst
    22:01Akcie před výsledky technologických gigantů kolísaly, růst ropy zvýšil obavy z inflace  
    18:10Stát by mohl dát na burzu až 40 procent akcií pražského letiště v roce 2028, řekl Babiš
    18:05A komu tím prospějete?
    16:59Šéf Equinoru: EU zřejmě nesplní cíl pro naplnění zásobníků plynu před zimou
    16:40Prezident Pavel vetoval spornou novelu rozpočtových zákonů
    16:28Alphabet čeká klíčová zkouška. Investoři chtějí vidět návratnost investic do AI  
    16:27AMD investuje do firmy Anthropic až pět miliard dolarů, Antropic od AMD koupí čipy
    15:01Moneta by měla pokračovat v růstu. Klíčovým tématem bude kapitál a výplata akcionářům  
    13:29Autonomní agent AI se při bezpečnostním testu vymkl kontrole, uvedla OpenAI
    13:15Za Starmera vedl obranu, nyní bude Healey šéfem britské státní kasy. Investoři tak sází na vyšší výdaje na obranu
    11:40Goldman Sachs hledá příležitosti mimo AI. Sází na spotřebu, finance i cestování
    11:10Zatímco se čeká na Google, ropa poskočila výš a opatrnost se vrací  
    8:56Rozbřesk: O neudržitelnosti nízkých cen potravin v ČR
    8:50Babiš otevřel debatu o cukrové dani. Trhy sledují také Írán, léky a energetiku  
    6:03Cena pojištění AI dluhu roste. Oracle se dostal na úrovně z finanční krize
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    0:00Alphabet Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00AT&T Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
    0:00GE Vernova Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00International Business Machines Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Kinder Morgan Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Las Vegas Sands Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Moody's Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00Philip Morris International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00ServiceNow Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Tesla Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Texas Instruments Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    7:00Equinor ASA (06/26 Q2)
    19:00Deutsche Boerse AG (06/26 Q2)
    22:15Raymond James Financial Inc (06/26 Q3)