Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CIT Group: Stávající likvidita nestačí na pokrytí srpnových závazků, žádost o ochranu před bankrotem možná

CIT Group: Stávající likvidita nestačí na pokrytí srpnových závazků, žádost o ochranu před bankrotem možná

21.07.2009 16:56
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl aktualizován: Americká CIT Group v noci na dnešek potvrdila „záchrannou půjčku“ ve výši 3 miliard dolarů kterou jí poskytnou držitelé dluhopisů. Společnost uvedla, že tato dohoda s držiteli dluhopisů je první krokem k širokému restrukturalizačnímu plánu. Pokud však ten nevyjde, bude CIT Group s největší pravděpodobností nucena požádat o bankrotovou ochranu. Akcie na Wall Street reagují prudkým pádem.

Banka utrpěla v uplynulých osmi kvartálech ztráty z hypoték, studentských půjček a dalších nesplácených obchodů v objemu 3 miliard dolarů. Banka v dnešním hlášení regulátorovi uvedla, že ztráta za 2Q dosáhla 1,5 miliardy dolarů. “V pozdější části druhého čtvrtletí naše likvidita poklesla pod úroveň, která umožňuje běžný chod,“ uvedla společnost v hlášení.

CIT je první velkou americkou finanční institucí, na jejíž záchraně se po účasti v programu TARP podílejí také její vlastní investoři. (Podle agentury AP tato dohoda naznačuje i růst zájmu investorů o riziková aktiva.) Refinancování dohodnuté v objemu 3 miliard amerických dolarů s držiteli dluhopisů má banku v počátku uchránit před tlakem 10 miliard USD dluhových závazků, které dojdou do splatnosti do konce příštího roku. 2 miliardy dolarů mají být k dispozici ihned, zbylá jedna miliarda během 10 dnů. Jak ale upozorňují analytici a ekonomové, částka rozhodně nestačí na dlouhodobé vyřešení situace. „Banka naznačila objem závazků přicházejících do splatnosti, na které rozhodně nestačí tato dohodnutá půjčka,“ uvedl Renee Dailey z Bracewell & Giuliani LLP. „Je to jen první z nutných kroků,“ uvedl Hank Calenti z Royal Bank of Canada s tím, že následovat musí široký plán rekapitalizace. Na to již pracuje v rámci uzavřených jednání přes 75 bankéřů. “I když nabídka bude úspěšně upsána, budeme potřebovat významné dodatečné zdroje ve zbytku roku 2009,“ píše se dále.

CIT Group, která poskytuje úvěry statisícům malých a středních podniků ve Spojených státech, se přiblížila bankrotu minulý týden, kdy ztroskotala její jednání o vládní pomoci. Podle regulatorních hlášení je největším věřitelem CIT Group správce největšího dluhopisového fondu - Pimco. To odmítlo jednání jakkoli komentovat. Americká vláda drží podíl v objemu 2,33 mld. USD ve formě preferenčních akcií jako součást plánu záchrany z programu TARP.

CIT Group, která je jednou z největších finančních společností v USA, v únoru 2007 uvedla akcie na NYSE (26,87 USD, 1,32%) na hodnotě 61 dolarů za akcii. Ty od té doby klesly pod 2 dolary za akcii. V úvodu dnešního dne se na německém trhu obchodovaly za 1,35 USD, 8 % nad včerejším závěrem v New Yorku. Tak se akcie nyní po propadu až o 36 % a následné korekci obchodují na 1,01 USD, s 20% ztrátou.

CIT měla na konci března aktiva v hodnotě 75,7 miliardy dolarů (asi 1,4 bilionu Kč). To představuje zhruba devítinu ve srovnání s americkou bankou Lehman Brothers, která zkrachovala v loňském roce.

Problémy společnosti vyplavaly na povrch před dvěma lety. Šéf podniku Jeffrey Peek se v minulosti rozhodl expandovat v oblasti hypotečních úvěrů pro méně spolehlivé klienty a studentských půjček. To jsou trhy s vysokým ziskovým potenciálem, ale také se zvýšenými riziky.

(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.09.2025
15:49Technická analýza S&P 500: Býčí trh ještě nemusí být u konce  
15:35Snaha odnaučit AI lhát může vést k lepšímu skrývání lží, ukázal výzkum OpenAI
14:31Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
13:57Pfizer se dohodl na převzetí výrobce léků proti obezitě Metsera
13:14Týdenní výhled: Sazby ČNB by měly zůstat delší dobu stabilní  
12:07Nejbohatší Francouz Arnault ostře kritizuje návrh daně pro nejbohatší
11:56Akcie začátkem týdne ztrácejí, zatímco investoři se znovu obracejí ke zlatu  
10:44Odklad elektromobilů a zhoršený výhled posílají akcie Porsche a VW dolů o více než šest procent
9:32Rozbřesk: Ceny masa určí, jak rychle bude odeznívat potravinová inflace
8:52Futures ukazují v úvodu nového týdne opatrnost, ČNB zřejmě ve středu sazby nezmění  
8:28MakroMixér se sociologem Danielem Prokopem: Většina Čechů neví, jak daně fungují
21.09.2025
9:10Víkendář: Hodnota pravdy roste ve světě lží generovaných umělou inteligencí
20.09.2025
15:14Vytváří AI největší tlak na zaměstnanost u mladých lidí?
9:04Víkendář: Krugman o politice americké vlády a jejím dopadu na ekonomiku
19.09.2025
22:03Americké akcie mají za sebou silný týden  
17:46Akcie a peníze – americká a čínská verze
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data