Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Medveděv: Ukrajina svým chováním ohrožuje dodávky plynu do Evropy

Medveděv: Ukrajina svým chováním ohrožuje dodávky plynu do Evropy

11.08.2009 9:03
Autor: mediafax

MOSKVA (MEDIAFAX) - Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes obvinil ukrajinskou vládu, že se snaží oslabit vzájemné vztahy obou zemí. Zároveň podle něj svým chováním Ukrajina ohrožuje dodávky ruského plynu do zemí Evropské unie, informuje agentura Reuters.

"Máme dojem, že se Ukrajina neustále snaží narušit tradiční ekonomické vztahy s Ruskem, hlavně v energetickém sektoru," uvedl Medveděv v otevřeném dopise ukrajinskému prezidentovi Viktoru Juščenkovi.

"Výsledkem toho je, že energetická bezpečnost Ruska, Ukrajiny a mnoha evropských států, které jsou fakticky spojené plynovou sítí, byla ohrožena," dodal.

Medveděv se proto rozhodl odsunout vyslání ruského velvyslance do Kyjeva. Ruská vláda odvolala ruského velvyslance na Ukrajině Viktora Černomyrdina na začátku června.

Velvyslancem na Ukrajině byl od roku 2001. V roce 2004 došlo v této bývalé sovětské republice k tzv. oranžové revoluci, která znamenala výrazné zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi. Tyto spory vyvrcholily v poslední době problémy s dodávkami zemního plynu.

Během rusko-ukrajinské plynové krize v druhé polovině ledna 2009 pobouřilo Ukrajince Černomyrdinovo vyjádření, že by Rusko mohlo plyn do Evropy vyvážet mimo ukrajinské území.

Ukrajinský Naftogaz už dříve uvedl, že na nákup plynu do zásobníků, aby mohl bez problémů přepravovat ruský plyn do Evropy, potřebuje 4,2 miliardy dolarů.

Už dříve žádala Ukrajina úvěr po Rusku, ale Moskva tuto variantu odmítla a vyzvala partnery z Evropské unie, aby pro tyto účely založili mezinárodní konsorcium. Zásoby plynu v podzemních zásobnících jsou nutné k zajištění jeho transportu do Evropy. Rusko uvádí, že pokud Ukrajina nezajistí plyn do zásobníků, může dojít k přerušení jeho dodávek do evropských zemí jako na začátku letošního roku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2025
16:58Nové sankce EU proti Rusku: 118 lodí z ruské stínové flotily nebo banky
16:10Analytický radar: Colt sází na akvizice a míří k větší roli v obranném průmyslu
15:04Umělá inteligence a pracovní místa: „poslední“ slovo
14:30UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů (XS2541314584)
13:27Dohoda s Nvidií neřeší hlavní problém Intelu: ztrátovou Foundry Services
12:15Český zahraniční dluh ve stoupl o 69,6 mld. na 5,36 bilionu Kč
11:55Perly týdne: Fed měl snížit sazby o 75 bazických bodů?
11:04KKCG Financing a.s.: Pololetní finanční zpráva k 30.6.2025
10:56Gartner: Globální výdaje na AI se letos vyšplhají na téměř 1,5 bilionu dolarů
10:49Výnosy stoupají, akcie v Evropě také. Na programu jednání Trump - Si  
9:01BoJ mění směr: Prodej ETF značí konec jedné éry japonské měnové politiky
8:58Rozbřesk: Jestřábí ČNB a slabý dolar = nadále silná koruna
8:57Šéf KHNP rezignoval. Byl pod tlakem kvůli kritizované smlouvě s Westinghouse
8:54Prezident KHNP rezignoval, Trump bude jednat se Si a snižování sazeb Fedem je více nejisté  
18.09.2025
22:00Spojení Intelu a Nvidie přineslo pozitivní náladu  
17:19Německý dluhový obrat a americký tah na italský dluhový „standard“
17:04ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu
16:16Goldman Sachs: Investoři jsou ohledně evropských akcií skeptičtí
14:47Němečtí poslanci schválili rozpočet na letošní rok
13:59Roche kupuje za 3,5 miliardy dolarů firmu 89bio, cílí na léčbu obezity a nadváhy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba