Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V roce 2012 ovládnou smartphony 70 procent evropského trhu s mobilními telefony

V roce 2012 ovládnou smartphony 70 procent evropského trhu s mobilními telefony

17.08.2009 13:21
Autor: mediafax

MEDIAFAX - Chytré mobilní telefony, takzvané smartphony, v roce 2012 ovládnou až 70 procent evropského trhu s mobilními telefony. Podle pondělních informaci zpravodajského serveru Daily Telegraph to vyplývá z průzkumu analytiků výzkumného technologického ústavu Gartner.

Smartphony, které si k sobě připoutaly tisíce uživatelů včetně amerického prezidenta Baracka Obamy a dědičky hotelového impéria Paris Hilton, již v současné době představují asi 28 procent ze všech prodaných mobilních telefonů na trzích v Evropě. A analytikové jim i přes recesi predikují do roku 2012 strmý nárůst. Tehdy by sedm z deseti prodaných telefonů mohlo být typu smartphone.

Podle ředitelky výzkumu trhu s mobilními telefony v Gartneru Caroliny Milanesi budou smartphony představovat i většinu v nabídce nových telefonů. „Poptávka po telefonech, jako jsou iPhone nebo BlackBerry, rychle stoupá. Tento trend bude pokračovat i přes pokles v poptávce po telefonech, ale smartphone je něco, co spotřebitel musí dle svého názoru mít,“ dodala ředitelka.

Nárůst poptávky po smartphonech přichází v čase, kdy celý trh s mobilními telefony klesá. A to teprve podruhé od svého počátku v osmdesátých letech minulého století. Poslední čísla výzkumů hovoří o tom, že trh ve druhém čtvrtletí letošního roku poklesl o 6,2 procenta. Ve třech měsících druhého čtvrtletí letošního roku se po celém světě prodalo jen 286 milionů mobilních telefonů.

Je to již třetí po sobě jdoucí čtvrtletní pokles. V prvním pololetí meziročně trh klesl dokonce o 9,4 procenta. To byl největší pokles v historii trhu s mobilními telefony. Prodej smartphonů naopak rostl. V druhém čtvrtletí se meziročně prodalo o 27 procent smartphonů více. Za tři měsíce končící červnem si lidé na světě koupili 41 milionů těchto telefonů.

Carolina Milanesi očekává, že další masivní nárůst poptávky po smartphonech v letošním roce přijde před Vánoci. Tehdy totiž společnosti na trh pošlou několik nových modelů, včetně očekávaného telefonu Palm Pre.

Smartphone je typ mobilního telefonu, který uživatelům nabízí pokročilé funkce. Telefony také mohou obsahovat operační systém, například ten od Microsoftu s názvem Windows Mobile. Mezi nejznámější telefony tohoto typu patří iPhone a BlackBerry.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.01.2026
17:18Trhy odtržené od ekonomiky?
16:39Deficit zahraničního obchodu USA byl v říjnu nejnižší od roku 2009, dovoz klesl
16:27Počet firemních insolvencí v Německu loni dosáhl 20letého maxima
15:39Průzkum Reuters: Rally středoevropským měn ochladne, lídrem bude koruna  
13:36USA otevírá dveře venezuelské ropě, rafinéři a obchodníci zrychlují krok
13:23Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
12:00Trump požaduje vyšší výdaje na obranu, zároveň ale dodavatelům vyhrožuje
11:17Dopolední obchodování je pro akcie převážně červené, zisky koriguje také zlato  
10:58Český průmysl lehce nad naším očekáváním, HDP pro rok 2026 může být revidováno lehce vzhůru
10:48Největší trh světa pootevírá dveře: Čína zvažuje návrat čipů H200 od Nvidie
10:04Samsung ztrojnásobil čtvrtletní zisk na nový rekord
8:55Rozbřesk: Koruna po slabší inflaci pod tlakem, dolar zpevňuje, ale venezuelská zápletka může mít i čínskou dohru
8:52Trump oznamuje rozsáhlé návrhy a chce kontrolovat venezuelskou ropu, Exxon se slabšími výsledky  
07.01.2026
22:00Akciové indexy v USA zaváhaly kolem historických maxim  
17:25Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici
12:33Tesla se nekupuje kvůli elektromobilům…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.