Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kaufman: Fed přistupoval k regulaci laxně; Tobinovu daň by zaplatili klienti bank

Kaufman: Fed přistupoval k regulaci laxně; Tobinovu daň by zaplatili klienti bank

03.09.2009 8:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle Henryho Kaufmana, prezidenta společnosti Henry Kaufman & Co, byl Federální rezervní systém coby regulátor bank laxní; dozor a regulace pro něj měly jen malou prioritu. Kroky ze strany vlády také pomohly odvrátit hlubší ekonomický propad. Bez nich bychom dnes byli za recesí – pravděpodobně v depresi. Kaufman je toho názoru, že Ben S. Bernanke nerozpoznal finanční krizi, které Spojené státy čelily a klonil se k politice svého předchůdce Alana Greenspana. A poté, když Bernanke hloubku krize pochopil, jednal s velkou silou. Obamova administrativa přitom již navrhla největší změnu v oblasti regulace finančního sektoru od 30. let. Podle návrhu by měl Federální rezervní systém získat pravomoci pro dozor nad všemi finančními institucemi, které by mohly představovat nebezpečí pro celý systém. Někteří členové Kongresu navrhují, aby tuto pravomoc měla rada složená z Federálního rezervního systému, ministerstva financí, FDIC a dalších regulátorů.

Kaufman zároveň vyjádřil pochybnosti ohledně tzv. Tobinovy daně, která má přinést zdanění čistě spekulativních operací na devizových trzích (sloupek J. Soustružníka na toto téma ZDE). Banky by na ni podle jeho mínění reagovaly zvýšením poplatků placených klienty. Jeho komentáře přicházejí poté, co před několika dny ředitel britské FSA navrhl zavedení této daně.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    03.09.2009 9:12

    Díky "krizi" se schvalují další a další regulační opatření, které zvyšují pravomoci soukromého FEDu. Je to úsměvné, jak jsou lidé slepí svým konzumem.
    radek55
Aktuální komentáře
11.05.2026
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y