Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Obchodní bilance v červenci s přebytkem 12,3 miliardy korun

ČSÚ: Obchodní bilance v červenci s přebytkem 12,3 miliardy korun

07.09.2009 9:15
Autor: 

Podle předběžných údajů dnes publikovaných Českým statistickým úřadem tuzemský export klesl v červenci meziročně v běžných cenách o 17,9 procenta a dovoz o 21,3 procenta. Obchodní bilance vykázala kladné saldo 12,3 miliardy korun, meziročně o 5,7 mld. vyšší. Jeho přírůstek byl výsledkem především nižšího deficitu v obchodě s minerálními palivy o 6,4 miliardy korun, negativně působil pokles aktiva v obchodě se stroji a dopravními prostředky o 4,4 miliardy korun. Od vzniku samostatné České republiky do roku 2007 byla červencová bilance vždy záporná.

Meziměsíčně se podle předběžných údajů po sezónním očištění zvýšil vývoz o 0,5 % a dovoz klesl o 1,4 %. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 0,3 % a pokles dovozu o 1,3 %.

V důsledku oslabení koruny vůči oběma hlavním měnám došlo k většímu poklesu zahraničního obchodu v přepočtu na eura (vývoz o 25,1 %, dovoz o 28,2 %) a zejména na dolary (vývoz o 33,0 %, dovoz o 35,8 %).

Se státy EU byla bilance aktivní 35,9 mld. (přebytek se meziročně snížil o 4,4 mld. Kč), s nečlenskými státy EU pasivní 23,6 mld. (deficit se meziročně zlepšil o 10,1 mld. Kč).

Za posledních dvanáct měsíců v porovnání s předchozími dvanácti měsíci klesl vývoz i dovoz shodně o 14,9 %. Obchodní bilance skončila přebytkem 86,0 mld. , který byl o 16,1 mld. nižší.

V lednu až červenci klesl vývoz o 19,1 % a dovoz o 21,3 %. Obchodní bilance dosáhla aktiva 89,4 mld. , které bylo meziročně o 18,7 mld. vyšší.

ČSÚ provedl rovněž pravidelné čtvrtletní zpřesnění údajů. Podle definitivních výsledků skončila obchodní bilance za rok 2008 přebytkem 67,2 mld. (zpřesnění o -0,2 mld. Kč). Podle zpřesněných údajů se přebytek bilance za první čtvrtletí 2009 snížil o 1,9 mld. na 33,4 mld. a za druhé čtvrtletí 2009 klesl o 0,3 mld. na 43,8 mld. .

(Zdroj: ČSÚ)


Analytický komentář Patrie bude následovat.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.11.2025
22:01Dow Jones na rekordních hodnotách před hlasováním o ukončení shutdownu  
17:23Pětileté valuační „pravidlo“ – nyní „tentokrát jinak“?
17:21Nejlepší Dlouhodobý investiční produkt alias DIP na trhu nabízí Patria Finance, ocenila prestižní soutěž
17:05Spoření na penzi mají témeř 4 miliony lidí, letos jejich počet klesl
15:36Jakub Blaha: AMD představilo dlouhodobé finanční cíle, zisk má vyrůst o 400 procent  
15:34Goldman Sachs: Americké akcie čeká slabší dekáda, diverzifikujte mimo USA  
14:39Švýcarský On navyšuje výhled a chce být nejprémiovější sportovní značkou na trhu
13:32Foxconn zvýšil zisk o 17 %, chystá spolupráci s OpenAI
13:19Dolar nejatraktivnějším aktivem? Carry strategie poráží akcie i dluhopisy
12:42RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33AI čipy potáhnou AMD k rekordním ziskům, míří na 35% růst tržeb
10:50Akcie jsou na tom dnes smíšeně, pozitivní vývoj však převládá  
10:29Světová poptávka po ropě a plynu může růst až do roku 2050, uvedla agentura IEA
10:03Infineon očekává návrat k růstu tržeb díky zlepšenému výhledu v segmentu umělé inteligence
8:57Rozbřesk: Redukce růstu ve čtvrtém čtvrtletí by měla být do jednoho procentního bodu
8:51CFO ČEZ pro Patria.cz, Infineon sází na AI, AMD predikuje 35% růst tržeb a futures jsou smíšené  
7:59GasNet i jaderný rekord versus padající ceny elektřiny, rozklíčovává výsledky i výhled šéf financí ČEZ Novák
6:09Wells Fargo varuje: Technologie jsou nadhodnocené, je čas realizovat zisky
11.11.2025
22:02Wall Street bez jasného směru: Dow Jones posílil, zatímco Nasdaq mírně ztratil  
17:19Akciový „zákon“ 7 % drží od roku 1870

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data