Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Oživení v Evropě by mohlo zaostávat za ostatními regiony

MMF: Oživení v Evropě by mohlo zaostávat za ostatními regiony

02.10.2009 14:58
Autor: ČTK

Istanbul (ČTK) - Hospodářské oživení v Evropě by mohlo zaostávat za ostatními regiony, protože evropské ekonomiky jsou méně flexibilní. Prohlásil to dnes výkonný ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.

"(Evropské) hospodářství je méně flexibilní, takže pomaleji klesá, ale také pomaleji oživuje. Strnulost evropských ekonomik, která je do určité míry chránila během krize, nyní může zkomplikovat nový začátek," upozornil Strauss-Kahn.

Potvrdil rovněž, že svět by měl nyní počítat s modelem pomalejšího hospodářského růstu ve srovnání s obdobím před příchodem krize. Dodal, že přetrvává nebezpečí opětovného hospodářského poklesu, protože nezaměstnanost ve většině zemí ještě řadu měsíců poroste. Bylo by proto podle něj riskantní, kdyby vlády začaly příliš brzy stahovat mimořádná opatření na podporu ekonomiky.

MMF tento týden nicméně zlepšil výhled světové ekonomiky na letošní i příští rok a oficiálně deklaroval, že hospodářská recese je u konce. Pro letošní rok fond světové ekonomice předpovídá pokles o 1,1 procenta, na příští rok už ale počítá s růstem v rozsahu 3,1 procenta.

Ministři financí eurozóny se již dříve shodli na tom, že ekonomice je zapotřebí pomáhat, dokud se nedostaví hospodářské oživení. Prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet tento týden uvedl, že členské země eurozóny by měly nejpozději do roku 2011 ukončit stimulační opatření na podporu ekonomiky a začít splácet rostoucí veřejné dluhy.

Hrubý domácí produkt eurozóny se ve druhém čtvrtletí snížil o pouhých 0,1 procenta proti předchozím třem měsícům, kdy se propadl o 2,5 procenta. V meziročním srovnání klesla ekonomika eurozóny za tři měsíce do konce června o 4,7 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?
8:50Trump zavádí 35% clo na Kanadu, chystá projev k Rusku a investuje do těžby vzácných kovů  
6:25Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Dolar je kvůli Trumpovi na ústupu. Co zlato a ropa?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data