Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střídavě dobré a špatné... denní přehled Trhy, data, výsledky

Střídavě dobré a špatné... denní přehled Trhy, data, výsledky

16.10.2009 17:49
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
Schodek vládních financí letos stoupne na 6,5 % HDP z loňských 2,1 % HDP, uvedl dnes premiér Jan Fišer. Příští rok by měl deficit činit 5,5 % HDP podle odhadu ministerstva financí.

Evropa:
Zahraniční obchod eurozóny vykázal v srpnu deficit 4 mld. eur (odhad: +2,5 mld. eur) po předchozím kladném saldu 12,3 mld. eur. Vývoz se meziročně snížil o 22 %, dovoz klesl o 25 %.

USA:
Společnost IBM (121,92 USD, -4,74%) zaznamenala v 3Q09 meziroční růst čistého zisku o 14 % na 3,2 mld. USD, neboli 2,44 USD na akcii oproti očekávaným 2,39 USD. Tržby však meziročně klesly o 7 % na 23,6 mld. USD. Společnost zároveň zvýšila výhled pro EPS na fiskální rok 2009 na alespoň 9,85 z 9,70 USD. Trh zklamán především počtem nových kontraktů poslal akcie dolů o více než 4 %.

Další technologický gigant, Google (551,21 USD, 4,02%), naproti tomu oznámil výsostně pozitivní výsledky, když předčil očekávání na všech úrovních. Tržby rostly v 3Q09 meziročně o 7 % na 5,9 mld. USD, provozní zisk o 26 % na 2 mld. USD, čistý zisk na akcii bez některých položek taktéž o 26 % na 5,89 USD. Společnost navíc plánuje zvýšit investice a ohlíží se podle vyjádření po možných akvizicích. Akcie reagují růstem o téměř 4 %.

Společnost General Electric dosáhla v 3Q09 čistého zisku 2,4 mld. USD, jedná se o 44% meziroční pokles. Přestože byl lepší, než čekali analytici, akciím to nepomohlo. Důvodem jsou klesající tržby, které se meziročně snížily o 20 % na 37,8 mld. USD. Největší dopad na tržby přitom měla divize GE (15,93 USD, -5,12%) Capital, u které poklesl zisk meziročně dokonce o 87 %. Akcie aktuálně ztrácejí přes 5 %.

Z velkých amerických bank dosud nejvíc zklamala očekávání Bank of America (17,37 USD, -4,03%) Merrill Lynch. Čistá ztráta na akcii v 3Q09 byla na úrovni 26 centů oproti očekávaným 12 centům. Tržby rostly meziročně o 33 %, mezikvartálně ale poklesly o 21 %. V 3Q09 banka vyčlenila na špatné úvěry rezervy v objemu 11,7 mld. USD, zatímco odepsala úvěry v hodnotě 9,6 mld. USD. Akcie v reakci oslabují o téměř 4 %.

A konečně, zisk společnosti Halliburton (30,88 USD, 3,48%) klesl v 3Q09 meziročně o 61 %. Čistý zisk byl na úrovni 262 mil. USD. Důvodem jsou zejména meziročně nižší ceny ropy a plynu, které nutí ropné společnosti omezovat těžbu a investice do zařízení, kterého je Halliburton dodavatelem.

Průmyslová výroba v USA překonala očekávání a v září se zvýšila o 0,7 % (odhad: 0,2 %). Zároveň bylo revidováno srpnové zvýšení z 0,8 % na 1,2 %. Míra využití průmyslových kapacit se v září zvýšila na 70,5 % ze srpnových 69,9 %.

Zklamání naopak přinesl sentiment domácností. Spotřebitelská důvěra (University of Michigan) tento měsíc klesla na 69,4 bodu ze 73,5 bodu v září, trhy přitom počítaly víceméně se stagnací.


Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na devizových trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.07.2025
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?
8:50Trump zavádí 35% clo na Kanadu, chystá projev k Rusku a investuje do těžby vzácných kovů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data