Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP Spojených států ve třetím čtvrtletí po více než roce vzrostlo

HDP Spojených států ve třetím čtvrtletí po více než roce vzrostlo

29.10.2009 13:51
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl rozšířen: Americká ekonomika podle předběžných údajů vykázala ve třetím čtvrtletí letošního roku po více než roce růst hrubého domácího produktu. HDP ve 3Q09 vzrostlo anualizovaně proti minulému čtvrtletí o 3,5 procenta po poklesu v druhém kvartále roku o 0,7 procenta. Konsensus trhu dle agentury Bloomberg očekával růst o 3,2 procenta.

Osobní spotřeba, která ve Spojených státech zodpovídá za výkon cca 70 procent ekonomiky, ve třetím čtvrtletí roku vzrostla o 3,4 procenta, nad konsensem na úrovni 3,1 procenta a vystřídala tak pokles o 0,9 procenta z dubna až června letošního roku. Podle ministerstva obchodu se zlepšily také investice do bydlení, významnou roli však hrají fiskální stimuly. "Soukromá spotřeba se vzchopila ve srovnání se stagnací ve druhém čtvrtletí především díky šrotovnému a úlevám na dani za pořízení bydlení. Stimulace poptávky podle nás ale povede k přesunu poptávky, která následně bude chybět v budoucnu," uvedl analytik Saxo Bank David Karsbol. Vývoj HDP ve čtvrtém čtvrtletí ale podle něj bude také pozitivní. Zároveň ale bude méně vládních stimulů. "Růst HDP tak budou muset podpořit soukromé investice a vládní spotřeba. Dojde k doplňování zásob," uvedl Karsbol. 22% růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby je nejvyšší od roku 2001 a zahrnuje automobily a tím vliv šrotovného. Pro čtvrté čtvrtletí očekává Karsbol růst 2,9 procenta oproti předchozímu čtvrtletí. Konsensus trhu dle agentury Bloomberg aktuálně počítá s růstem amerického HDP ve 4Q09 o 2,4 procenta.

Po vyloučení vlivu prodejů automobilů a změn zásob by ekonomika vykázala růst o 1,9 procenta. Obnova ve stavebnictví přispěla k růstu HDP v rozsahu 0,5 %, zásoby pokračovaly v poklesu, obchod odebral z růstu poté rychlejším tempem importu proti exportu. Vládní výdaje zmírnily své tempo růstu na 2,3 % z 6,7 % ve 2Q09.

Údaj za třetí čtvrtletí roku je krokem americké ekonomiky z recese. Ta je obvykle definována, jak dvě čtvrtletí poklesu HDP po sobě. Oficiální začátek a konec recese v USA však určuje Národní úřad pro výzkum ekonomiky (NBER). Tomu zpravidla trvá několik měsíců, než tyto hranice přesně vymezí.

Americký dolar k euru z úrovně 1,4750 USD/EUR před makrodaty aktuálně oslabil přes 1,48 USD/EUR až na 1,4803 dolaru k euru, když jeho nejsilnější dnešní hodnota k euru činila 1,4684. Česká koruna k dolaru posílila pod 17,90 CZK/USD až na 17,862 CZK/USD. Wall Street po zahájení reaguje růstem, indexy posilují v rozmezí 0,6 až 0,8 procenta.

Příznivá data přišla také z trhu práce, kde počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl z 531 tisíc na 530 tisíc, tedy méně, než konsensus na úrovni 525 tisíc, avšak pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti klesly z 5945 tisíc na 5797 tisíc při konsensu 5905 tisíc.

(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
  • Krátký komentář k HDP USA
    30.10.2009 9:50

    http://www.pro-investory.cz/home/?tx_wecdiscussion[single]=218
    Jan Dvořák
Aktuální komentáře
15.07.2025
9:20Rozbřesk: Další test pro-inflačního dopadu vyšších cel
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index