Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německý Spolkový sněm schválil daňová opatření na podporu růstu

Německý Spolkový sněm schválil daňová opatření na podporu růstu

04.12.2009 13:18
Autor: ČTK

Berlín (zpravodaj ČTK) - Německý Spolkový sněm dnes schválil legislativu na snížení některých daní. Opatření zahrnutá v takzvaném zákoně na urychlení růstu jsou prvními daňovými úlevami, které parlamentu předložila vláda pravého středu křesťanských demokratů (CDU/CSU) a liberálů (FDP). Spolková rada, horní komora parlamentu, má o zákoně hlasovat 18. prosince.

Vláda, která vznikla po zářijových volbách, navrhuje například snížení daně z přidané hodnoty pro hotely, zvýhodnění rodin s dětmi, částečné snížení dědické daně a daňové úlevy pro podniky. Pokud zákon začne platit, musí Německo počítat s náklady ve výši 8,4 miliardy eur ročně (zhruba 217 miliard Kč).

Pro zákon dnes hlasovalo 322 poslanců, proti jich bylo 246. Dolní komora německého parlamentu má 622 zákonodárců, z toho 323 z koaličních stran. Před hlasováním se v dolní komoře parlamentu odehrála ostrá debata, v níž navrhovaná opatření kritizovali opoziční poslanci ze sociální demokracie (SPD), Zelení i Levice. Jako nástroj pro překonání hospodářské krize jsou podle nich navrhovaná opatření nepoužitelná.

Sporné je například navrhované snížení DPH z přenocování v hotelích, které podle opozice těmto podnikům pouze jen zkomplikuje daňová přiznání. Ostatních hotelových služeb se přesunutí do zvýhodněné sazby daně netýká.

Návrh zákona kritizují jednotlivé spolkové země, které se obávají rozsáhlých výpadků v daňových příjmech. Jejich hlasy přitom bude vláda potřebovat při schvalování ve Spolkové radě. Například vláda Šlesvicka-Holštýnska, kterou tvoří stejně jako na spolkové úrovni černo-žlutá koalice, požaduje finanční vyrovnání za očekávané daňové výpadky.

Daňový balíček konkrétně předpokládá zvýšení nezdanitelných položek na děti z 6024 na 7008 eur a zvýšení přídavků na děti o 20 eur na 184 eur. Jenom u tohoto opatření se počítá s náklady 4,6 miliardy eur.

Od 1. ledna 2010 má být na přenocování v hotelích uplatňována zvýhodněná sedmiprocentní DPH na místo dosavadní devatenáctiprocentní. Hoteloví hosté to však nepocítí, neboť německý hotelový svaz oznámil, že uspořené prostředky bude chtít použít na údajně naléhavé investice a modernizaci. Pokles cen za hotelová lůžka se tudíž neočekává.

Toto opatření přitom bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) prosadila se záměrem, aby místním hotelům pomohla v konkurenčním boji s rakouskými. V alpské republice totiž hotely ze snížené sazby DPH už profitují.

Další úleva se týká dědické daně. Dědící sourozenci a synovci či neteře mají v závislosti na objemu děděného majetku odvádět 15 až 43 procent. Dosud se sazby pohybovaly v rozmezí od 30 do 50 procent.

Koncerny s mezinárodní působností i středostavovské firmy mají mít lepší podmínky při daňových odpisech při ztrátách plynoucích například z vnitřní restrukturalizace. Poslední snížení daní se týká biopaliv, u kterých mají už zavedená daňová zvýhodnění platit až do roku 2011.

Německo se v boji proti hospodářské krizi vydalo v daňové oblasti opačnou cestou než Česká republika, a to navzdory rozpočtovým problémům. Premiér Jan Fischer totiž ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně naznačil, že po plánovaném zvýšení DPH, spotřební daně u pohonných hmot a cigaret a daně z nemovitostí v příštím roce budou muset politici v daňové oblasti hledat další možnosti, jak zvýšit příjmy státu.

Konzervativně-liberální německá vláda spoléhá na to, že snižování daní přispěje k urychlení hospodářského růstu, který má zajistit vyšší daňové příjmy. Snižování daní a daňové úlevy byly zahrnuty i do dvou balíčků, jimiž se Německo pokusilo loni a letos povzbudit ekonomiku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.02.2026
22:01Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech  
17:09PODCAST Týdenní výhled: Výprodej kovů, Trumpův nominant do čela Fedu i výsledky big techu  
16:32Bydlení koncem roku přestalo zdražovat, mezičtvrtletně se ceny neměnily
16:30Nečekaně silný příliv objednávek pro americký průmysl vytáhl ISM do pozitivního pásma  
16:15Nedůvěra v dolar a opak u akcií?
14:58EU zvažuje v rámci nových sankcí zákaz dovozu mědi a platiny z Ruska
14:24Rozpočet byl v lednu v přebytku přes 32 miliard, výdaje omezilo provizorium
13:23SpaceX a xAI údajně jednají o fúzi. Musk chce spojit rakety a umělou inteligenci
13:19Walt Disney vykázal rekordní tržby ze zábavních parků a výletních plaveb
12:03Drahé kovy dál padají, trhy se však už snaží hledat lokální dno  
11:15Bitcoin se ráno dostal na desetiměsíční minimum
10:34Dominik Rusinko: Český průmysl i v novém roce přešlapuje na místě
10:08Nvidia zchladila megainvestici do OpenAI a opět vyvolala debatu o cirkulárních dohodách
8:48Trhy v červených číslech, komodity ve výprodeji. Investoři sledují Fed i Nvidii  
8:46Rozbřesk: Startuje klíčový týden pro české sazby, čeká nás lednová inflace a zasedání ČNB
6:08Marcus: Mění se sentiment vůči umělé inteligenci, velké technologie dělají všechny v podstatě to samé
01.02.2026
6:09Víkendář: Lidé nejsou placeni za své vzdělání, ale za odborné znalosti. Promluví do toho AI?
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Nově otevřená prac. místa