Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Eurozóna zápasí s dluhovou krizí

WSJ: Eurozóna zápasí s dluhovou krizí

31.12.2009 13:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Po dvou letech ekonomické recese a problémech bankovního sektoru eurozóna vstupuje do roku 2010 s plně rozvinutou dluhovou krizí. Evropská komise varuje, že veřejné finance v polovině ze 16 zemí eurozóny čelí vysokému riziku, že se jejich stav stane neudržitelným. Vlády se budou příští rok snažit nalézt rovnováhu mezi potřebou změny v oblasti veřejného dluhu a deficitů a podpoře toho, co se zdá být velmi slabým oživením. I největší optimisté v Bruselu a Frankfurtu to vidí jako nesnadný proces, který bude doprovázet další snížení ratingů vládního dluhu a neustálé přemítání dluhopisových trhů o tom, jak si vlády vedou.

Už došlo ke snížení ratingu Řecka a Španělska; Irsko a Portugalsko již bylo varováno, že mohou být na řadě. A hrozí i další snižování ratingů, pokud vlády v Evropě nedají věci do pořádku. Agentura Fitch v prosinci varovala, že zejména Velká Británie (která není členem eurozóny), Španělsko a Francie budou tomuto riziku čelit, pokud v nadcházejícím roce nevytvoří důvěryhodný plán fiskální konsolidace.

Finanční trhy reagují na první velkou krizi mladého měnového bloku zajišťováním svých sázek. Euro skončilo rok 2009 poklesem ze svých letošních maxim a akcie bank oslabují kvůli obavám ze ztráty hodnoty vládních dluhopisů, které drží v rozvahách. Ekonomové se obávají, že škody napáchané ve fiskální oblasti budou napravovány roky; recese způsobila kolaps daňových příjmů a prudce zvýšila výdaje spojené se sociální oblastí. Zkázu vládních financí dokončily miliardy eur směrované na záchranu bank a fiskální stimul. Investoři se také obávají možnosti dvojitého poklesu evropské ekonomiky, který může nastat, pokud vlády špatně načasují fiskální konsolidaci a udusí oživení.

Rozpočtový deficit eurozóny se v roce 2009 zvýšil na 6,4 %, předchozí rok dosahoval 2 %. Podle předpovědi EU by v roce 2010 měl dále vzrůst na 7 %. Prezident ECB Jean-Claude Trichet říká, že se obává, že rostoucí zadlužení vlád podkope jeho schopnost udržet inflaci při zemi a nepropásne žádnou příležitost k tomu, aby je přesvědčoval k nápravě.

Současná fiskální situace v multinárodnostní měnové unii představuje test, kterého se skeptici obávali před startem unie před deseti lety. Pozornost bude upřena zejména na Řecko a jeho deficit dosahující 12,7 % HDP, což je čtyřnásobek limitu unie. Vláda v této zemi se snaží vytvořit politický konsenzus v parlamentu, na jehož základě by vznikl plán snížení vládních výdajů bez toho, aniž by došlo k vyvolání dalších sociálních nepokojů. Evropa Aténám sdělila, že musí dát věci do pořádku bez pomoci zvenčí. Ale jen málo z těch, kteří se problému věnují, věří tomu, že by eurozóna dovolila default jednoho ze svých členů, diskreditaci eura a filozofie monetární unie, která za ním stojí. Pokud by situace došla až tak daleko, očekává se, že by ostatní vlády přispěchaly s pomocí, převzaly část dluhu Řecka či by na něj poskytly garance. Probíraly se již i podmínky, za nichž by mohl člen eurozóny z této unie vystoupit.

Nyní však Brusel i ECB drží nesmlouvavý postoj. Rakouský zástupce v Radě guvernérů ECB například pro WSJ sdělil, že ECB nemá žádný mandát a ani záměr k tomu, aby brala do úvahy situaci v určité zemi, zejména ne co se týče veřejných financí. Je tedy na jednotlivých vládách, aby reagovaly různými kombinacemi vyšších daní, hlubších výdajových škrtů a omezení sociálních programů. Příběh velkých fiskální zásahů v Evropě se bude rozvíjet v příštích dvou letech. První kapitola bude sepsána v lednu, kdy by mělo Řecko představit očekávanou radikální fiskální reformu.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m