Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Patria Finance: Den daňové svobody bude letos proti loňsku později

Patria Finance: Den daňové svobody bude letos proti loňsku později

11.02.2010 15:16
Autor: David Marek

Daňová zátěž letos stoupla. Zvýšily se obě sazby DPH, spotřební daně u alkoholu a pohonných hmot a zvýšil se strop pro sociální pojištění. Stav veřejných financí vyžaduje kroky ke snížení deficitu a při neochotě a neschopnosti politiků hledat nezbytné výdajové škrty musí nést břemeno fiskální konsolidace vyšší daně. Zároveň se ale dále snížila sazba u daně z příjmy právnických osob. Daňová kvóta, tedy poměr daní a sociálního pojistného k HDP, by se měl letos zvýšit na 35,3 procenta z loňských 33,6 procenta. Nicméně málokdo je schopen představit si procenta HDP, proto se pro lepší představivost může výše daňového jha představit pomocí dne daňové svobody.

Den daňové svobody rozděluje rok na dvě součásti v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Hrubý domácí produkt, jež občas bývá při podobných výpočtech používán, je příliš hrubou aproximací příjmů. Při výrobě hrubého domácího produktu dochází k opotřebení výrobních zařízení. Spotřeba fixního kapitálu dosahuje v ČR zhruba 17 procent HDP. Obnově výrobních kapacit tedy musíme věnovat zhruba šestinu HDP, kterou tudíž nemůžeme počítat do příjmů. Odečtením spotřeby fixního kapitálu od HDP dostaneme čistý domácí produkt. Ale ani toto nelze považovat za vhodnou aproximaci příjmu domácích firem a domácností. Část zisku z výroby a prodeje náleží zahraničním investorům, a právě v posledních letech roste repatriace (i reinvestice) zisků na významu. Zohledněním bilance výnosů se dostáváme k čistému národnímu důchodu. A ten již můžeme rozdělit na daně a čistý disponibilní důchod.

V letošním roce se měnila celá řada parametrů daňového systému. Daně letos spolknou 35,3 procenta HDP, resp. 46,9 procenta čistého národního důchodu. Na zaplacení daní budeme potřebovat 171 dní. Den daňové svobody podle námi používané metodologie letos připadá na 20. června (konkrétně na jednu hodinu odpoledne). Loni bylo možné slavit den daňové svobody již 12. června, předloni ovšem až 23. června.


Graf: Den daňové svobody v jednotlivých letech do roku 2010

2010_Den_danove_svobody_PF


Váš názor
  •  
    11.02.2010 16:44

    Dobry den, vase metodika ma bohuzel jedno uskali a to je zaporna danova kvota cca pulky populace (duchodci, nezamestnani, deti, cast studentu, atp.). Tj. pokud pracujete je den danove svobody odhadem nekdy v zari, jelikoz efektivni danova sazba zamestance je cca 65%, coz zahrnuje socialni zdravotni, dan z prijmu i DPH. Ten kdo pracuje rozhoduje tedy o cca tretine sveho produktu, o zbytek se postara stat, jak efektivne, to vidi kazdy bohuzel sam. S pozdravem. Tomas
    almaris
Aktuální komentáře
21.12.2025
9:17Víkendář: Prudký nárůst cen domů pozorovaný za poslední půlstoletí není velkým překvapením…
20.12.2025
9:12Víkendář: Nelze očekávat, že by ceny domů ve velkých městech v dohledné době klesly
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159
9:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557167
9:29USA v roce 2026: Stabilní inflace, nižší sazby a otazníky nad Fedem
9:05Rozbřesk: Koruna zastavila oslabování. Americká inflace spadne v lednu k cíli, Fed bude pokračovat v redukci sazeb
8:54EU schválila půjčku Ukrajině, japonská centrální banka zvýšila sazby a německá spotřebitelská důvěra prudce klesá  
8:50J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data