Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Bail-in“ jako proces efektivní záchrany problémových bank na příkladu Lehman Brothers

„Bail-in“ jako proces efektivní záchrany problémových bank na příkladu Lehman Brothers

17.02.2010 14:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Na prahu finanční krize v roce 2008 stáli politici před nezáviděníhodnou volbou. Zachránit problémové velké banky z peněz bankovních poplatníků, tedy bail-out jaké řešení špatné, či instituce nechat padnout a riskovat kolaps celého finančního systému (řešení potenciálně mnohem horší). „Řešení“, jak učinit finanční svět bezpečnějším, dnes koluje nepřeberná řada. Jako významnou „třetí cestu“ k rozhodování o bankách vidíme proces, který nazýváme „bail-in“, uvádějí ve svém pojednání Paul Callelo, šéf investičního bankovnictví v Credit Suisse, a bývalý hlavní šéf pro rizika stejné banky Wilson Ervin. Jak by podle nich měl vypadat nový proces efektivní záchrany bank?

V rámci „bail-in“ oba ekonomové navrhují, aby veřejná autorita (bankovní dohled) získala pravomoc donutit banku v případě problémů k rekapitalizaci z vlastních zdrojů, tedy s použitím privátního kapitálu, bez zapojení peněz daňových poplatníků. Proces podle Callela a Ervina byl použit v případě aerolinií a průmyslových podniků při restrukturalizaci jejich kapitálu. „Pokud bude proces proveden správně, povede k vyšší disciplíně bankovního sektoru a k redukci systémového rizika,“ uvádějí ekonomové. Ukažme jej na příkladu – Lehman Brothers.

Před pádem byla účetní bilance Lehman Brothers pod tlakem přibližně 25 miliard dolarů nerealizované ztráty. Bankrot nakonec přinesl akcionářům a věřitelům přímé ztráty v rozsahu 150 miliard dolarů. Bankrot tedy zapůsobil jako neefektivní a nepřínosný šestinásobný multiplikátor ztrát.

Přijměme hypotézu, že regulátor by disponoval pravomocí v prvním kroku přimět Lehman Brothers k odpisu aktiv směrem dolů o 25 miliard dolarů, první "úder" pro stávající akcionáře. Ve druhé fázi by přiměl banku k rekapitalizaci z vlastních zdrojů. Držitelé preferenčních akcií a podřízeného dluhu by měli konvertovat přibližně 25 miliard existujících podílů výměnou za 50 % v „nové Lehman“. Držitelé seniorního nesekuritizovaného dluhu v rozsahu 120 miliard dolarů by za 15 % svých pozic získali rovněž 50 % podíl na „nové Lehman“. Zbývajících 85 % nesekuritizovaného dluhu by zůstalo nedotčeno. Předchozí akcionáři banky by obdrželi warranty, které by měly hodnotu pouze v případě, že by se nové společnosti podařilo se zotavit. Existující management by byl po stanovené době vyměněn.

Kapitál této „nové Lehman“ by byl 43 miliard dolarů (25+18), tedy přibližně dvojnásobek proti původní Lehman Brothers. V zájmu pojištění likvidity a důvěry v banku by mělo být konsorcium velkých bank požádáno o poskytnutí mnohamiliardové úvěrové linky s klasifikací před existujícím seniorním dluhem. Kapitál a likvidita „nové Lehman“ by byly solidně zajištěny a ta by po krátkém procesu restrukturalizace mohla znovu otevřít.

S tímto řešením by podle obou ekonomů měl regulátor přijít bleskově, aby předešel možnosti machinací s nároky a zajištění hladkého chodu procedury. Nová struktura banky by měla být dosažena na principech reorganizace v rámci procesu bankrotu a alokovat hodnotu v souladu různou senioritou investorů, přičemž každá skupina investorů by na tom byla lépe, než při procesu likvidace banky. V tomto případě by „bail-in“ proces ušetřil přibližně 100 miliard dolarů jako rozdíl tohoto řešení a celkových nákladů v případě likvidace (oněch 150 mld. USD).

Pro profesionála v oblasti řízení bankrotů tato restrukturalizace připomíná něco jako předpřipravený bankrot (pohybujeme se v rámci americké legislativy), ve kterém věřitelé souhlasili s novou zdravější a umírněnější kapitálovou strukturou dojednanou v řádu měsíců. Tento proces by pomohl předejít zdlouhavému řešení, které je zvláště nevhodné v situaci paniky na trhu, která může strhnout další finanční instituce. Rozhodovací rámec musí umožnit mnohem rychlejší rekapitalizaci banky, než umožňuje dnešní bankrotová legislativa.

Náklady spojené s „bail-in“ procesem jsou nesrovnatelně menší v porovnání s likvidací. Pro investory by také proces byl predikovatelnějším. Bezpochyby nová úprava vyžaduje řadu právních a regulatorních změn a přesto řada obchodních protistran a klientů bude vyžadovat dodatečné „záruky“, aby byla ochotna pokračovat s novou insitutucí. Přesto hlavní silou tohoto procesu je použití vlastních soukromých peněz, posílení disciplíny bankovního sektoru a prevence přelití problémů jednoho subjektu do systémového rizika a šoků a tedy například rozlití do široké či až celosvětové krize.

(Zdroj: Paul Callero a Wilson Ervin pro Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bank of New York Mellon Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Blackrock Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (06/25 Q2)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
12:45JPMorgan Chase & Co (06/25 Q2)
13:00Wells Fargo & Co (06/25 Q2)
13:30State Street Corp (06/25 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/25 Q2)
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index