Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Martínek (Czechinvest): Zájem investorů je proti loňskému únoru nyní trojnásobný

Martínek (Czechinvest): Zájem investorů je proti loňskému únoru nyní trojnásobný

24.02.2010 16:37
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Investoři s projekty, které byly od podzimu roku 2008 z důvodu hospodářské krize pozastaveny, začínají znovu zjišťovat aktuální podmínky na českém trhu. „Pokud porovnám únor 2010 a únor 2009, zájem ze strany investorů vzrostl o dvojnásobek,“ uvedl mimo jiné v online rozhovoru pro Patria Online šéf pro oblast zahraničních investic vládní agentury Czechinvest Stanislav Martínek. „Věřím, že o prvním kladném rozhodnutí dáme vědět již v průběhu následujícího měsíce,“ uvedl k opětovného oživení investic.

Pohled Czechinvestu na zahraniční investice se s pohledem statistiky ČNB kryje přibližně z 85%, liší se o některé investice firem registrovaných mimo ČR. Prostřednictvím agentury Czechinvest ČR loni získala investice v hodnotě 17 miliard korun, meziročně o 10 miliard či více jak třetinu méně. Téměř tři z deseti projektů vloni připravili vývojáři softwaru, následované strojírenstvím a oblastí elektroniky a elektrotechniky, ubylo naopak v souvislosti s hospodářským útlumem investic do autoprůmyslu. Jak ale upozorňuje Martínek, změny ve struktuře investic nejsou jen odrazem recese. „Struktura zahraničních investic se začala pozvolna měnit již od roku 2006, tedy dlouho před krizí. Prostor pro nové výrobní projekty se pomalu zužoval a na druhou stranu došlo k nárůstu výstavby vhodných kancelářských prostor, které byly nutnou podmínkou pro vstup projektů zaměřených na služby. Krize způsobila pokles a v některých případech dokonce úplné zastavení investičních aktivit napříč jednotlivými sektory, služby nevyjímaje. Automobilový sektor nicméně zůstává velmi zajímavým segmentem z pohledu investic zaměřených na vývoj hybridních pohonů, designu a podobně,“ uvádí Martínek.

Podle něj ČR stále těží jako z jedné z konkurenčních výhod z nízkých mezd. „Ve srovnání například s Německem je průměrná mzda zhruba třetinová,“ poznamenává Martínek s tím, že pro investora hrají roli především celkové náklady, kvalita infrastruktury a dostupnost pracovní síly. „V roce 2008, kdy byla průměrná nezaměstnanost cca 5 %, byl nedostatek vhodné pracovní síly daleko větší překážkou pro nové investice, než růst průměrné mzdy,“ uvádí Martínek. Z dalších překážek pro zahraniční investory jmenoval například stále striktní povolovací procesy spojené se stavebním povolením a některé zdlouhavé administrativní úkony. „Povolovací procesy spojené se stavebním povolením jsou v některých případech striktnější, než vyžaduje EU,“ poznamenal. Spíše negativně se pak projevuje také nejistota spojená s přijetím eura.

Z pohledu konkurence mezi zeměmi střední Evropy Stanislav Martínek na položený dotaz uvedl, že v poslední době zaregistroval několik projektů, které se místo ČR rozhodly například pro Slovensko jako AUO či Benteler. Za nejdůležitější úkol považuje udržení rozumné rovnováhy mezi službovými a výrobními projekty. „Již nějakou dobu panuje v ČR názor, že zpracovatelský průmysl je něco méněcenného. Osobně jsem přesvědčen, že nejdůležitější úkol je udržovat rozumný poměr mezi službami, ať už se jedná o vývoj softwaru, finanční a HR sdílené služby a výrobními projekty, které jsou v některých regionech prostě nenahraditelné,“ uzavírá Martínek s příkladem, že zaměření na vývoj IT aplikací například v Jeseníku nebo v Chomutově pro nikoho nebude přínosné.

Podle dnes publikované statistiky ČSÚ stát od dubna 1998 do letošního ledna slíbil investorům ze zpracovatelského průmyslu pobídky v celkové výši bezmála 531 miliard Kč. Nejvíce investičních pobídek získaly firmy z Německa a Česka. Naproti tomu investoři od roku 1993 do konce loňského roku oznámili v ČR prostřednictvím agentury CzechInvest investice v předpokládané výši 665,3 miliardy Kč.

Na Německo, které je tradičně největším investorem v ČR, připadly od roku 1998 pobídky v hodnotě 135,5 miliardy korun. U firem z České republiky činí slíbené pobídky 86,9 miliardy korun. Německo tak má na celkových investičních pobídkách podíl 25,5 procenta a ČR 16,4 procenta. Mezi další země s významným podílem patří Japonsko (11,3 procenta) a Nizozemsko (8,8 procenta).


Váš názor
Aktuální komentáře
16.07.2025
8:55Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m