Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Erste Bank: Čistý zisk ve 4Q lehce zaostal, pro letošek očekávání jen mírného zlepšení

    Erste Bank: Čistý zisk ve 4Q lehce zaostal, pro letošek očekávání jen mírného zlepšení

    26.02.2010 8:47
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    Erste oznámila čistý zisk za poslední čtvrtletí roku 2009 na úrovni 183,3 miliony eur v porovnání se ztrátou 603,4 milionů eur ve stejném období před rokem, která byla způsobena zejména odpisy z operací v Srbsku, Rumunsku a na Ukrajině. Mírně zaostal za konsensem trhu na úrovni 184,5 milionu eur. Čisté úrokové výnosy (NII) ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly 1,38 miliardy eur při očekávání 1,34 mld. eur. Rezervy banky vytvořené na špatné úvěry byly ve čtvrtletí rozsáhlejší proti konsensu 573,5 milionu eur, když dosáhly 607,4 milionu eur a zvýšily se tak o 29,5 procenta. Čistý zisk ve čtvrtém čtvrtletí z obchodních operací se v souladu s očekáváním oproti předchozím čtvrtletím výrazně snížil na 82,1 milionu eur v porovnání meziročně se ztrátou 70,2 milionu eur. Při stagnaci všeobecných administrativních nákladů na 927,1 milionu eur setrval také provozní zisk s 994,5 milionu eur mírně pod úrovní hodnoty dosažené v předchozím čtvrtletí ve výši zhruba jedné miliardy eur, která byla rekordní.

    Na úrovni celého roku 2009 zvýšila banka čistý zisk o 5,1 procenta na 903,4 milionu eur. Provozní zisk zvýšila o 25,8 procenta na 3771,4 milionu eur, nejvyšší v historii skupiny. Poměr nákladů k výnosům se tak zlepšil na 50,2 procenta z 57,2 procenta v roce 2008. Čisté příjmy z poplatků a provizí zaznamenaly ve srovnání s předchozím čtvrtletím pozitivní vývoj o 8,1 procenta na 459,5 milionů eur.

    Za rok 2009 banka navrhuje dividendu 0,65 EUR/akcie, což je hodnota shodná s rokem 2008.

    Erste Bank uvedla, že očekává pro rok 2010 v regionu jen velmi mírný růst, když pohledu banky „jakékoli zlepšení bude postupné a ovlivněno vývojem hlavním makroekonomických ukazatelů, především nezaměstnaností“. Globální hospodářská krize s částečně dramatickými důsledky pro situaci v Evropě se podle předsedy představenstva Erste Group Bank AG Andrease Treichla projevila především výrazným nárůstem rizikových nákladů. Podle něj byl dopad hospodářské krize na skupinu výrazně zmírněn díky více než deset let trvajícímu zaměření na spořitelnictví a trvalému snižování nákladů.

    „Uplynulý rok rovněž ukázal, že země regionu střední a východní Evropy jsou - navzdory slabinám státních institucí - o mnoho odolnější vůči krizím, než mnozí předpokládali. Stabilní marže, mírný nárůst poptávky po úvěrech a růst klientských vkladů, především v oblasti retailového obchodu, činí země tohoto regionu pro Erste Group atraktivními i v období hospodářské krize", dodal Andreas Treichl.

    Tuzemské České spořitelně, náležející do skupiny Erste Bank, loni klesl konsolidovaný čistý zisk na 12,02 miliardy korun z 15,81 miliardy korun v roce 2008. Pokles byl podle vyjádření banky ovlivněn prodejem Pojišťovny ČS a ukončením pojišťovací činnosti ve výši 4,46 miliardy v roce 2008. Provozní zisk spořitelna loni zvýšila o 14,9 procenta na 26,6 miliardy Kč. Očištěný čistý zisk o prodej pojišťovny dosáhl 12,02 miliardy korun po 11,35 miliardách korun dosažených v roce 2008 (výsledky ČS čtěte ZDE).

    (Zdroj: Erste Bank, Bloomberg, čtk)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    18.07.2026
    6:06Komoditizace umělé inteligence a ekonomika tvaru K
    17.07.2026
    22:01Strach z přehnaně vysokých valuací kvůli AI přinesl na Wall Street další výprodej  
    18:11Nebezpečné bezpečné přístavy a nesouvisející souvislost
    15:27Diverzifikace mimo AI? Těchto deset akcií má podle UBS výrazný růstový potenciál  
    13:43Investoři rekordně navyšují páku. Podobné tempo předcházelo tržním vrcholům
    13:23Evropská komise ustupuje průmyslu. Emisní povolenky mají zůstat i po roce 2040
    12:17Netflix naráží na pomalejší růst. Akcie odepisují přes 9 %  
    11:55Perly týdne: Omezený potenciál pro růst dolaru a vytrácející se AI nadšení
    9:02Rozbřesk: Cenové stropy končí, benzín a nafta zdraží. Prodlužovat regulace ale nedává smysl
    8:55Netflix zklamal výhledem, akcie šly po výsledcích o devět procent dolů
    8:54Výprodej čipařů pokračuje, Netflix zklamal výhledem a k nervozitě přispívá i Írán  
    16.07.2026
    22:01Wall Street dnes poklesla, přičemž nejvíce ztrátovým byl index Nasdaq  
    16:32PODCAST Analytický radar: Akciový výhled Patrie pro druhé pololetí
    16:00Další cykly zvedání sazeb a to, na čem u akcií skutečně záleží
    15:47Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodl Brusel
    15:12Nvidia představila nový model pro roboty a rozšiřuje svůj japonský ekosystém pro fyzickou AI
    13:40TSMC: Trh ignoruje silné výsledky a trestá vyšší kapitálové investice  
    12:10Zlato, dolar a Mag7 jako světové rezervní aktivum
    10:35TSMC po vzoru ASML navyšuje výhled tržeb. Bobtnají i kapitálové výdaje
    10:17Lidé nakoupili státní dluhopisy za 74 miliard, pořídilo si je 92 000 občanů

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data