Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Průmyslová výroba v lednu vzrostla meziročně o 5,3 %, pokles stavební výroby dosáhl 25,6 %

ČSÚ: Průmyslová výroba v lednu vzrostla meziročně o 5,3 %, pokles stavební výroby dosáhl 25,6 %

09.03.2010 9:22
Autor: 

Průmyslová produkce v lednu 2010 meziročně vzrostla o 5,3 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů pak vzrostla o 8,0 %. Meziroční výsledky jsou ovlivněny nízkou srovnávací základnou z ledna 2009, kdy propad průmyslové produkce dosáhl svého dna. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +6,3 procentního bodu, růst o 51,1 %), výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +0,9 p.b., růst o 15,6 %) a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (příspěvek +0,6 p.b., růst o 13,8 %). Průmyslová produkce klesla nejvíce v odvětvích výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (příspěvek -0,7 p.b., pokles odvětví o 16,4 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek -0,6 p.b., pokles o 7,8 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek -0,4 p.b., pokles o 7,9 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 0,3 %, z přímého vývozu průmyslových podniků v běžných cenách o 8,1 %. Jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků činil 47,7 %. Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 3,7 %, z toho zakázek ze zahraničí o 6,8 %. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v lednu 2010 meziročně snížil o 13,1 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v lednu 2010 meziročně vzrostla o 4,2 % a činila 23 671 Kč.

Stavební produkce v lednu 2010 meziročně klesla ve stálých cenách o 25,6 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla o 24,6 %. Propad stavební produkce ovlivnily nepříznivé klimatické podmínky (v lednu 2010 spadlo o 20 % více srážek než je dlouhodobý normál a průměrná teplota byla o 2,2 °C nižší proti dlouhodobému normálu) a úbytek nových stavebních zakázek. Produkce v pozemním stavitelství klesla o 32,7 % (příspěvek -25,6 procentního bodu) a u produkce inženýrského stavitelství došlo k poklesu o 0,2 % (příspěvek 0,0 p. b.).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v lednu 2010 meziročně snížil o 7,8 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně klesla o 0,3 % a činila 24 134 Kč. Počet vydaných stavebních povolení se v lednu 2010 meziročně snížil o 14,6 %. Orientační hodnota staveb činila 28,6 mld. Kč a v porovnání se stejným obdobím roku 2009 vzrostla o 15,2 %, a to především zásluhou povolení na výstavbu fotovoltaických elektráren.

Počet zahájených bytů v lednu 2010 poklesl meziročně o 28,3 % a dosáhl hodnoty 2 075 bytů. Počet dokončených bytů v lednu 2010 meziročně klesl o 6,0 % a činil 3 087 bytů.

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie k průmyslové výrobě naleznete ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou nakonec z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:20Rozbřesk: Další test pro-inflačního dopadu vyšších cel
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index