Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volby rizikem pro rating... denní přehled Trhy, data, výsledky

Volby rizikem pro rating... denní přehled Trhy, data, výsledky

09.03.2010 18:00
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
Agentura Moody´s konstatovala, že rating České republiky může být ohrožen, pokud se po volbách nezmění negativní trend ve veřejných financích. Současná cesta restrukturalizace veřejných financí je podle Moody´s neuspokojivá.

Spotřebitelské ceny v únoru stagnovaly a meziroční inflace tak klesla z 0,7 % na 0,6 %. Pokračoval růst cen potravin, vyvážil jej ale pokles cen automobilů. Výsledek mluví spíše pro pozdější zvyšování sazeb v ČR.

Průmyslová výroba v lednu vzrostla o 5,3 % a překonala očekávání. Čísla nadále tlačí vzhůru bazický efekt, vývoj je přesto příznivý, což dokládá i statistika nových zakázek.

Průměrná mzda se ve 4. čtvrtletí meziročně zvýšila o 5,2 %, resp. reálně o 4,7 %. Za celý loňský rok průměrná mzda stoupla o 4,0 %, nicméně celkový objem vyplacených mezd klesl o 2,0 %, což koresponduje s poklesem domácí spotřebitelské poptávky.

Evropa:
ECB by mohla přijímat jako zástavu v repo operacích také dluhopisy s nižším ratingem než dosud, ale snížila by poskytovanou částku, uvedl Axel Weber z ECB. Akceptace kolaterálu by tak měla spojité rozdělení a nehrozil by skok, že dluhopisy některé členské země přestanou být najednou zcela neakceptovatelné, jako to případně hrozí Řecku.

Ruská ocelárna Severstal (13,76 USD, 1,22%) snížila ve 4Q09 ztrátu na 162 mil. USD z 1,2 mld. USD před rokem. Výsledky však za odhady zaostaly, především kvůli zahraničním operacím. Letos společnost čeká zlepšení podmínek na trhu. Akcie po celodenní slabosti aktuálně přidávají necelé 1 %.

Výrobce letecké a obranné techniky EADS (15,41 EUR, -2,75%) utrpěl loni čistou ztrátu ve výši 763 mil. EUR oproti zisku 1,6 mld. EUR před rokem. Důvodem jsou zejména přílišné náklady na dva největší projekty letounů Airbus. Tržby klesly meziročně o 1 % na 43 mld. EUR, společnost nevyplatí žádnou dividendu. Akcie odepisují téměř 3 %.

Francouzský ropný koncern Total (42,53 EUR, 0,63%) plánuje omezit své rafinační kapacity až o 20 % prodejem části aktiv. Společnost totiž nepředpokládá návrat poptávky na předkrizové úrovně.


Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q anualizovaně
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y