Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Geithner požaduje nový systém podpory trhu nemovitostí, chce odchod z Fannie a Freddie

Geithner požaduje nový systém podpory trhu nemovitostí, chce odchod z Fannie a Freddie

23.03.2010 17:29
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Systém financování hypoték by měl být přepracován, jasně definovány jakékoli vládní garance za jeho fungování a správně naceněna rizika, požaduje americký ministr financí Timothy Geithner. Jeho slova jsou úvodním krokem z odchodu vlády z financování nemovitostního trhu a zejména institucí Fannie Mae a Freddie Mac. „Soukromé přínosy nemohou být po nekonečnou dobu chráněny veřejnou podporou, kapitálové standardy musí být vyšší a nadměrné riziko musí být adekvátně omezeno,“ uvedl Geitner. Ministr financí chce postupně opustit stávající vládní financování, v rámci kterého jeho předchůdce Henry Paulson v roce 2008 v podstatě znárodnil Fannie Mae i Freddie Mac, které buď garantují hypotéky na – nebo přímo vlastní – polovinu rezidenčních nemovitostí ve Spojených státech. V minulém týdnu analytička Meredith Whitney uvedla, že po odeznění vládní podpory trh nemovitostní bezpochyby čeká druhé dno. „Trh nemovitostí zcela jistě dosedne na druhé dno. Po odeznění vládní fiskální podpory jej zasáhne opětovný převis nabídky na poptávkou, což způsobí znovu jeho propad,“ uvedla. Za přehnaná očekávání, která se nenaplní, označila víru, že likviditě na trhu pomohou pokračující investice Číny do amerických reálných aktiv, které by podpořily trh s hypotékami zajištěnými cennými papíry a vládními papíry celkově. „Tyto druhy aktiv podle mého názoru projdou silnou korekcí. Jedinými kupci jsou Fed a banky, na čemž vidíme, jak riskantní situace na trhu je,“ uvedla Whitney.

Geithner si uvědomuje, že bez vládní podpory je stávající trh nemovitostí v USA prakticky nefunční a s přechodem na nový systém chce počkat do doby „větší stabilizace“ na trhu. Potřebuje se však zbavit dalšího jištění dvou hypotečních gigantů, kteří balí hypoteční dluh do formy dalších investic a garantují je proti selhání. Dosavadní účet státu za tyto aktivity činí 126 miliard dolarů a dále roste. Šéf podvýboru finančních služeb pro kapitálový trh, pojištění a státem spolufinancované podnikání Paul Kanjorski uvedl, jeho preferovaným modelem by bylo rozdělení či nové založení několika malých „Fannies a Freddies“ s účastí vlády, jejichž případná destabilizace či pád by nemohly zapříčinit kolaps celého systému. „Nesmíme učinit daňové poplatníky zodpovědné za spekulativní situaci na trhu a následná prasknutí bublin,“ uvedl. Spencher Bachus, zastupující republikány ve stejném výboru, požaduje úplný odchod vlády z branže. „Amerika je o konkurenci a inovaci, stávající vládní model postě nefunguje,“ uvedl.

Podle obou však přestavba systému podpory nemovitostního trhu, který nyní stojí na třech pilířích – Fannie Mae, Freddie Mac a Federal Housing Administration (FHA) - potrvá několik let. Podle Inside Mortgage Finance obě instituce loni kontrolovaly 70 % všech nemovitostních úvěrů a vládní podpůrný program zvýhodnění hypoték v rozsahu 75 miliard dolarů. Dnešní stav trhu prozatím odchod vlády z obou gigantů neumožňuje.

Timothy Geithnerovi tedy zatím nezbývá než konstatovat, že „systém financování hypotečního trhu nemůže pokračovat ve stávající podobě, avšak jeho přebudování musí počkat, dokud trh nebude stabilnější.“ Podle šéfa FHA Davida Stevense by nynější odchod ruky státu z trhu nemovitostí byl zničující. „Jsme ve fázi, kdy v jeho stabilitu nikdo nevěří,“ uvedl.

Od novém modelu financování hypotečního trhu má následující představu. "Pobídky musí směřovat k dlouhodobému zdraví před krátkodobými zisky. Hypoteční produkty by měly být standardizovány s podporou likvidity na sekundárním trhu s možností zapojení širokého spektra investorů a transparentním oceněním," uvedl Geithner. Na jednotlivé hypoteční instituce budou kladeny vyšší kapitálové požadavky, než tomu bylo doposud  a budou přísněji kontrolovány jejich obchody z pohledu rizikovosti.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.