Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O'Neill: Řecko peníze dostane, na detailech nezáleží; musí být vytvořen nový Pakt stability

O'Neill: Řecko peníze dostane, na detailech nezáleží; musí být vytvořen nový Pakt stability

29.03.2010 8:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Jim O'Neill, hlavní ekonom společnosti Goldman Sachs Group, v rozhovoru pro Bloomberg TV uvedl, že dosažená dohoda o pomoci Řecku je typicky evropským produktem, kde je pro každého něco. Investorům tato dohoda říká, že co se týče financí, které bude Řecko potřebovat, nějakým způsobem je dostane.

Ve Spojených státech je podle ekonoma nyní populární názor, že eurozóna se teď začne rozkládat a že z ní odejdou země středomoří. „Lidé ale musí pochopit celou historii za vznikem eura, například to, že pokud by v zóně nebyla Itálie, vůbec by nevznikla. Její sever je velmi podobný Německu a sama nevykazuje nejmenší známky finančního tlaku,“ uvedl O'Neill. Irsko bylo v reakci na krizi velmi úspěšné a do určité míry by mělo být ostatním zemím, které mají problémy, příkladem. Nelze je ale všechny házet do jednoho pytle. Španělsko čelí silnému cyklickému zpomalení kvůli kolapsu trhu nemovitostí, jeho problém s dluhem ale není velký. Evropští vůdci však budou jednoznačně muset vytvořit nový Pakt stability, uvedl O'Neill, detaily ohledně pomoci Řecku již nejsou důležité, protože „peníze dostane“.

„To nejdůležitější, co se nyní děje v Číně, je masivní růst domácí poptávky. Německé nebo japonské exporty do Číny rychle rostou; kdyby USA tak hlasitě neúročily na kurz čínské měny k dolaru, Čína by ji nechala posílit, protože jejím největším problémem je nyní inflace. Washington však musí méně křičet a pochopit, že každý má rozdílný způsob jak dělat věci. Čína globální ekonomice velmi pomáhá svým růstem, kdyby ho nebylo, z problémů bychom se nedostali,“ uvedl O'Neill. Očekává, že tento rok dojde k 5% posílení renminbi, „situace se ale nyní kvůli politice zhoršuje, protože Čína se cítí být tlačena do rohu“.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2025
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč