Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chanos: Bublina v Číně může prasknout již tento rok; zachraňovat se bude z rezerv zahraničních měn

Chanos: Bublina v Číně může prasknout již tento rok; zachraňovat se bude z rezerv zahraničních měn

09.04.2010 16:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Hedge fond manažer James Chanos v rozhovoru pro Bloomberg TV uvedl, že na trhu nemovitostí v Číně je bublina, která může prasknout již tento rok. Čína si přitom podle jeho názoru nemůže dovolit tlumit tempo investic do realit, protože až 60 % jejího HDP závisí na stavebnictví. „Nemohou si dovolit se tohoto heroinu zbavit. Je to jediná věc, která zajišťuje zvyšování tempa jejich růstu,“ uvedl investor.

V únoru rostly ceny nemovitostí v Číně nejrychleji za téměř dva roky. To i přesto, že byla znovu zavedena daň na prodej domů, které byly prodány dříve než za pět let od jejich koupě, a banky musely zvýšit své rezervy. Chanos v lednu uvedl, že Čína je něco jako tisíckrát větší Dubaj. Od té doby se k jeho negativnímu názoru na trh realit v Číně připojil investor Marc Faber a Kenneth Rogoff, profesor na Harvard University. Měnové rezervy držené v zahraničních měnách budou podle Chanose jedním z aktiv, které bude použito na záchranu a vyčištění bankovního systému poté, co bublina na nemovitostech praskne. Nyní tato země drží 2,4 biliónu dolarů rezerv a 889 miliard dolarů vládního dluhu USA, což je důsledkem její měnové politiky.

Chanos byl jedním z prvních investorů, kteří předvídali pád Enronu, nyní podle svých slov prodává nakrátko čínské developery a společnosti, které do země dodávají stavební materiál; konkrétní tituly ale nejmenoval.

(Zdroj: Bloomberg TV)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data