Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo chladí optimismus ohledně pomoci Řecku, ekonomové vracejí pozornost ke snižování dluhu

Německo chladí optimismus ohledně pomoci Řecku, ekonomové vracejí pozornost ke snižování dluhu

12.04.2010 18:20
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Německé ministerstvo financí dnes zpřesnilo svoji představu o účasti na pomoci Řecku. Ústy mluvčího ministerstva financí sdělilo, že na celkové pomoci Řecku ze strany Evropské unie by se mělo podílet v rozsahu přibližně 28 procent, tedy ve finančním vyjádření 8,4 miliardy eur a mělo by se tak stát skrze úvěry poskytnuté vládou ovládanou bankou KfW se zahrnutím vládních záruk na tyto úvěry.

Do sporu se dnes Německo a EU dostaly zřejmě kvůli komunikačnímu nedorozumění, kdy mluvčí německé vlády Christoph Steegmans uvedl, že o aktivaci pomoci bude muset rozhodnout summit evropských zemí, podle EK ale stačí souhlas eurozóny. Mluvčí pak potvrdil stanovisko Evropské komise. „Pověsit na stěnu hasicí přístroj ještě neříká nic o tom, zda bude někdy zapotřebí," uvedl rovněž Steegmans.

Dílčí spory ohledně mechanismu aktivace pomoci také existují. Německo zřejmě vyžaduje, aby mohli o aktivaci programu rozhodnout jen šéfové vlád, což by znamenalo ministerské předsedy. Brusel má ale zato, že postačí souhlas ministrů financí. Ti také v neděli dohodli přesné podmínky, za kterých bude možné pomoc zadluženému Řecku poskytnout. „Zapotřebí bude jednomyslné rozhodnutí šéfů vlád eurozóny a také společná schůzka," odpověděl mluvčí s tím, že k takovému rozhodnutí nestačí pouze souhlas euroskupiny, tedy ministrů financí. „Podle (písemné) smlouvy členské země musí souhlasit jednomyslně. A zeměmi je myšleno šéfové vlád," uvedl mluvčí německé vlády.

Německo označuje nedělní dohodu, v níž ministři financí zemí eura specifikovali objem a podmínky pomoci Řecku, jen za "technické upřesnění" plánu, na němž se vlády eurozóny dohodly už 25. března v rámci summitu EU. Mluvčí německého ministerstva financí Michael Offer řekl, že cílem nedělního rozhodnutí bylo uklidnit trhy, které březnová obecná dohoda nijak neuspokojila a situace na trhu řeckých dluhopisů se po ní naopak povážlivě zhoršila.

Ministři eurozóny v neděli dohodli, že celkový dispoziční úvěr od zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu má dosáhnout 40 až 45 miliard eur (až 1,1 bilionu Kč) a jeho úrok bude asi pět procent. Mohla by to být vůbec největší mezinárodní finanční záchrana jedné země, větší než minulé programy MMF pro Mexiko nebo Argentinu.

Euro dnes v reakci na odkryté parametry pomoci Řecku posílilo nejvýrazněji za posledních sedm měsíců a to proti všem z 16 hlavních obchodovaných měn. Proti dolaru aktuálně obchoduje na úrovni 1,3590 USD/EUR. Podle dat CMA Datavision řecké CDS poklesly o 62 bps k úrovni 364 bazických bodů. Také řecké dluhopisy dnes předvedly skok k lepšímu. Dvouleté bondy klesly na 5,8 % z pátečních 7,15 %, desetileté dluhopisy poklesly o 55 bazických bodů na 6,66 procenta.

Ekonomové však řeckému plánu nepřikládají kromě pomoci stabilizovat finanční trhy nějaký aktivní příspěvek k růstu ekonomiky jako takové. „Skutečnou otázkou bude, zda Řecko je schopno generovat růst při současném snižování dluhu. Bez schopnosti růst je to pouze o udržování dluhu, pokud někdo bude ochoten půjčovat za méně než pět procent nejméně po dobu následující dekády,“ uvedl hlavní ekonom Goldman Sachs pro Evropu Erik Nielsen. „Ano, sníží možnost pádu řeckých financí v krátkodobém horizontu, ale ptát se musíme jinak. Jsou Řekové schopni těch opatření, které nastínili v plánu ozdravění financí, při vědomí finanční záchrany v tak krátké době,“ řekl Stephen Roach, šéf Morgan Stanley pro Asii. „Cesta ke snížení deficitu během tří let pod 3 procenta HDP bude mnohem těžší ve srovnání se současnou situací a trhy budou potřebovat mnohem více jistoty,“ uzavírá Janet Henry za HSBC.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
  • pomoc, aneb ze společného krev neteče
    13.04.2010 8:16

    Nechci se v tomto vstupu již pouštět do hodnocení toho, zda pomoc Řecku, které utrácí více než si vydělá a poté falšuje statistiky, je více dobrým signálem pro aktuální stabilitu Eura či ukazuje nezodpovědným, že jim vždy někdo pomůže. Spíše mě zaujal moment, kdy jsme byli automaticky, byť sice člen EU ale nečlen EMU, zařazeni mezi pomoc poskytující země a ve článku se píše, že o aktivaci půjčky by podle EK měla rozhodnout pouze Eurozóna. Zdá se, že jsme potřeba pouze k poskytnutí půjčky, k rozhodnutí nás nepotřebují. Také bych pokládal za logické, kdyby byla určitá diferenciace v míře pomoci mezi zeměmi EU a EMU. Zdá se, že časem přijde i na proklamované placení náhrad Francie bývalým koloniím z peněz EU, kterého se budeme naplno účastnit.
    V.Marik
    • Re: pomoc, aneb ze společného krev neteče
      13.04.2010 9:18

      Možná bude lepší, že bude někdo rozhodovat za nás a lidé pochopí, že stát, co má obyvatel jako větší město, nepotřebuje vlastní nabubřelý byrokratický aparát, 202 členný parlament, senát navíc, armádu k tomu a ještě europoslance. Kdo ty parazity má platit, vždyť ty pijavice pořád nemají dost, jen kradou, přikrádají a neustále vymýšlejí tunely. Před volbama lžou, slibují, odpovědnost nulová, sem tam se prohodí a po volbách změna žádná, maximálně vznikne dalších deset vyšetřovacích komisí pro vyšetření nových tunelů a které jen zametou stopy. Je to k zblití.
      A.
      •  
        13.04.2010 9:54

        S hodnocením našeho rozvinutého aparátu plně souhlasím. Přesto si nemyslím, že by se za nás mělo rozhodovat v Bruselu. Čím dál a zřetelněji se dle mého názoru začíná projevovat, že architektura slavné EUROZÓNY s jenotnou měnou je postavena na hodně chatrných základech. Je to snad i proto, že tvůrci EU nemohli v době ,kdy myšlenka vznikla předpokládat, překotné rozšiřování o státy bývalého východního bloku. Vždyť už nejsme daleko od toho, že budeme do eurozóny lákat i Mongolce. Opět se prokazuje , že dům se špatnými základy je lepší nechat spadnout a začít znovu ,než jej permanentně přilepovat .
        karel
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
    7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
    7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
    7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
    7:30Saab AB (06/25 Q2)
    7:30Skanska AB (06/25 Q2)
    7:45Boliden AB (06/25 Q2)
    8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
    13:00American Express Co (06/25 Q2)
    13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
    13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university