Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSA: Poptávka po oceli se letos vrátí na úroveň z doby před krizí

WSA: Poptávka po oceli se letos vrátí na úroveň z doby před krizí

20.04.2010 17:25
Autor: ČTK

Londýn (ČTK) - Celosvětová poptávka po oceli se již v letošním roce vrátí na úroveň z období před příchodem globální hospodářské krize, a to zejména díky silnému růstu spotřeby v Číně. Předpovědělo to dnes Světové sdružení pro ocel (WSA).

Ocelářský průmysl se nyní zotavuje z jednoho z největších útlumů ve své historii. V loňském roce se podle odhadů WSA poptávka po oceli snížila o 6,7 procenta. V letošním roce však sdružení počítá s nárůstem spotřeby oceli o 10,7 procenta na 1,241 miliardy tun. V příštím roce by se poptávka měla vyšplhat až na rekordní maximum 1,306 miliardy tun.

"Světový ocelářský průmysl je nyní zjevně na cestě k oživení," uvedl předseda ekonomické komise WSA Daniel Novegil. "Toto oživení je nejen dřívější, ale také silnější, než se očekávalo. Jeho motorem jsou z velké části vládní stimulační balíčky a současné obnovování zásob," dodal.

Novegil nicméně upozornil na pomalé tempo oživení v klíčových rozvinutých ekonomikách. "Rozvíjející se ekonomiky, které si během krize celkově udržely pozitivní růst, budou vykazovat silný růst i nadále, což bude v budoucnosti hnacím motorem světové poptávky po oceli," řekl. "Současné oživení v hlavních vyspělých ekonomikách je nicméně pomalejší a jejich předpokládaná poptávka po oceli v roce 2011 je výrazně pod úrovní z roku 2007," dodal.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2026
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“
8:53ČNB rozhodne o sazbách, nová naděje mezi USA a Íránem a Fed varuje před inflací  
6:00Watchlist: Začínáme sledovat ServiceNow a Nokii  
06.05.2026
17:48Rychlá regenerace trhu a úvahy o jeho předraženosti
16:50Uber překonal očekávání. Trh ale váhá, zda z robotaxi nevznikne nový kapitálově náročný příběh  
15:31Traders Talk: AMD vystřelilo, Palantir narazil na vlastní valuaci a CSG po útoku shortaře krvácí
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.