Aktualizováno (11:57) Ztráty leteckých společností způsobené zákazem létání kvůli přítomnosti sopečného popela v letových hladinách po výbuchu islandské sopky odhaduje mezinárodní letecká federace IATA již na 1,7 miliardy dolarů a průmysl letecké dopravy se bude ze sopečné krize dostávat nejméně tři roky. Uvedl to šéf IATA Giovanni Bisignati s tím, že o víkendu ztráty dosahovaly rekordních 400 milionů dolarů denně.
Již v pondělí IATA uvedla, že letecké společnosti kvůli přerušení letecké přepravy nad Evropou způsobenému následky výbuchu islandské sopky utrpí výraznější ztráty, než utrpěly po teroristických útocích na USA v září roku 2001 a odhadla denní výpadek tržeb na 250 milionů USD, čímž zvýšila prvotní odhad 200 milionů USD denně.
IATA zkritizovala evropské vlády za jejich reakci na vyhodnocení rizik popele v ovzduší a označila ji za neadekvátní. Generální ředitel Giovanní Bisignani pak vyzval vlády, aby se soustředily na možnosti opětovného bezpečného otevření evropského nebe a k setkání Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). "Musíme učinit rozhodnutí na základě reálné situace, ne na základě teoretických modelů," uvedl Bisignani.
Řízení letového provozu v ČR odhadlo, že o víkendu, kdy byl zcela zastaven letecký provoz také v tuzemsku, přišel státní podnik o 30 milionů korun tržeb a celkové ztráty vidí nad 50 miliony korun. Euro cituje mluvčího Richarda Klímu, podle kterého by se normální denní tržby pohybovaly mezi osmi a deseti miliony korun. 70 procent z nich tvoří poskytování navigačních přeletových služeb. ČSA podle vyjádření dozorčí rady několikrát denně kontrolují stav cash flow.
Česká republika podle vyjádření mluvčího ŘLP patří do druhé zóny a není tedy pravděpodobné, že by se v dohledné době opět změnila v bezletový prostor.
Aktivita islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull slábne a vulkán chrlí do vzduchu méně popela než v minulých dnech. Řada zemí proto dnes zcela otevírá svůj vzdušný prostor. Už v noci umožnily letecký provoz nad svým územím Británie či Nizozemsko. Německo zcela uvolnilo svůj vzdušný prostor, který je nejrušnější v Evropě, v 11:00 SELČ. Podle evropských úřadů však potrvá ještě několik dní, ne-li týdnů, než se letecká doprava vrátí k normálu a než se všichni cestující uvázlí na různých místech světa dostanou domů.
(Zdroj: Bloomberg, IATA, Euro, čtk)