Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropný gigant Shell hlásí za 1Q nárůst zisku o více než polovinu, překonal konsensus trhu

Ropný gigant Shell hlásí za 1Q nárůst zisku o více než polovinu, překonal konsensus trhu

28.04.2010 11:49

Největší evropská ropná společnost Royal Dutch Shell oznámila za první kvartál nárůst zisku o 57 procent na 5,48 mld. USD oproti 3,49 mld. USD za stejné období v loňském roce. Zisk očištěný o jednorázové položky a změny v zásobách činil 4,83 mld. USD a překonal tak medián konsensu 4,03 mld. USD.

Silný výsledek odráží snížené náklady v rámci restrukturalizačního plánu i růst objemu produkce spolu s posilující cenou ropy. Celková produkce vzrostla o 6 % na průměrných 3,6 milionu barelů na den. Tržby vzrostly na 86 mld. USD z 52,2 mld. USD před rokem.

„To jsou velmi silné výsledky,“ komentuje Peter Heijen, analytik Theodoor Gilissen, jejíž doporučení na titul je „koupit“. „Produkce silně roste a společnost má dobrou pozici na trhu s dalšími projekty, které se dávají do pohybu.“

„Signály pro nejbližší období jsou stále smíšené,“ uvedl v prohlášení výkonný ředitel společnosti Peter Voser. „Ačkoli vidíme známky ekonomického oživování, my se na ně nespoléháme a nadále se soustředíme na růst přílivu hotovosti podporovaný spouštěním nových projektů a nižšími náklady," dodal.

Britsko-nizozemská společnost hodlá v letošním roce snížit náklady o miliardu dolarů. Firma již minulý měsíc uvedla, že plánuje zrušit zhruba 2000 pracovních míst. V současnosti zaměstnává zhruba 100 000 lidí, napsala agentura AP.

Akcie Shell reagují na zprávu růstem, v 11:20 hod dopoledního obchodování na londýnské burze přidávají necelých 1,7 % na 2031 pencí.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.02.2026
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?
8:39Obavy z AI zasahují tradiční finanční firmy a Paramount dál bojuje o Warner Bros.  
6:03AI investice zvyšují volatilitu na trzích. S&P 500 se po růstu může znovu octnout pod tlakem
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností
10:24Výrobce čipů TSMC v lednu zvýšil prodej meziročně o 37 procent
9:57Vývozní a dovozní ceny v Česku se loni po předchozím růstu snížily
9:40Britský těžař BP zvýšil čtvrtletní zisk o 32 procent, zastaví odkupy akcií
9:07Rozbřesk: Měla by ČNB snížit objem devizových rezerv?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst