Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nedůvěra na peněžním trhu... denní přehled Trhy, data, výsledky

Nedůvěra na peněžním trhu... denní přehled Trhy, data, výsledky

17.05.2010 18:27
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
ČEZ: Celková spotřeba elektřiny v ČR očištěná o export, spotřebu při výrobě a ztráty v sítích v březnu meziročně vzrostla o 2,1 %. Růst byl tažen zejména velkými průmyslovými podniky. Tento výsledek je pozitivní, jelikož potvrzuje návrat k rostoucímu trendu v celkové spotřebě v letošním roce.

NWR: Společnost dnes provedla úpis dluhopisů splatných v roce 2018 v celkové výši 500 mil. EUR s výnosem do splatnosti 7,875 %. V porovnání se srovnatelně dlouhým německým státním dluhopisem se jedná o přirážku 511 bazických bodů. Evropská komise udělila společnosti Dalkia Česká republika a. s. z francouzské energetické skupiny EDF souhlas s převzetím dceřiné energetické společnosti NWR Energy od její dosud mateřské NWR. Povolení regulátora tak získala transakce za 122 mil. EUR, tedy v přepočtu přibližně 3,2 miliardy korun, která byla ohlášena v lednu tohoto roku.

Běžný účet za březen překvapil deficitem 12,6 mld. . Trh čekal přebytek. Za horší bilancí stojí výrazný odliv dividend a neobvyklý schodek v obchodu se službami.

Index cen průmyslových výrobců se v dubnu zvýšil o 0,7 % a meziroční deflace, která v březnu činila 0,8 %, se v dubnu proměnila v inflaci 0,4 %. Po 16 měsících skončilo období deflace. Pomohly tomu stoupající ceny komodit, zejména nerostných surovin (uhlí, ropné výrobky, železná ruda).

Společnost KIT Digital dnes po zavření trhu oznámila, že v 1Q10 hospodařila se ztrátou 18,4 mil. USD Pod vysokou ztrátu se především podepsaly vysoké náklady na restrukturalizaci, náklady spojené s integrací nedávno získaných společností a náklady na přecenění derivátů. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 80 % z 9,6 mil. na rekordních 17,4 mil. USD. Upravený zisk EBITDA činil 3 mil. dolarů, o téměř 5 % méně než v předchozím čtvrtletí. Společnost také uvedla, že hodlá koupit společnost Benchmark Broadcast Systems, jejíž tržby by měly v průběhu roka dosáhnout 10 mil. dolarů. KIT celkově zaplatí za společnost 9,5 mil. USD. Akcie aktuálně přidávají 2,54 % v Americe.

Evropa:
Největší britská pojišťovna Prudential začala s úpisem nových akcií stávajícím investorům v plánovaném objemu 21 mld. USD. Akcionáři mají právo na nákup 11 nových akcií na každé dvě, které již vlastní, za cenu 104 GBp, což je o 81 % méně než páteční závěrečná cena. Získané prostředky budou použity na financování asijské akvizice AIA.

Britský hedge fond Man Group koupí konkurenční GLG Group za 1,6 mld. USD. Akcionáři GLG dostanou 4,5 USD za akcii, což je o 55 % víc než páteční závěrečná cena. Man Group se snaží snížit svou závislost na jediném obchodním programu a rozšířit záběr svých fondů. Akcie Man Group se propadají o 9 %, akcie GLG přidávají téměř 50 %.

USA:
Index Fedu z New Yorku sledující průmyslovou aktivitu v okolí v dubnu překvapivě klesl na 19,1 bodu z březnových 31,9 bodu. Trhy počítaly pouze s minimálním poklesem.

Nedůvěra finančních trhů v evropský záchranný plán dále zvyšuje napětí na mezibankovním trhu. 3M Libor na dolarové půjčky stoupl na 0,46 % z pátečních 0,445 %. Před dvěma měsíci byl o 20 bps nižší. Spread mezi 3M Liborem a OIS swapem se od začátku května rozšířil z 12 na 23 bps.

Ostatní:
Korejský Samsung plánuje letos kapitálové výdaje o objemu 15,6 mld. USD, což je víc než Intel, IBM a Sony dohromady. Iniciativa má posílit vedoucí postavení v produkci paměťových čipů a plochých obrazovek.

Japonská farmaceutická společnost Astellas uspěla s revidovanou nabídkou na koupi americké OSI Pharmaceuticals v hodnotě 4 mld. USD.


Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na devizových trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2025
16:17Meme stocks se vrací: Co jsou zač a proč se o ně zajímat?
8:22Víkendář: Spojené státy jsou ve skutečnosti výrobní velmocí
26.07.2025
16:08Kdyby mi dnes bylo 20 let, studoval bych fyzikální vědy, řekl šéf Nvidie
8:09Víkendář: Čínský šok
25.07.2025
22:02Wall Street poblíž historických maxim, nicméně zklamání Intelu či kombinace makra a preziidenta USA drží investory ve střehu  
17:57Bloomberg: Značka Porsche se stává chudým příbuzným zářící Škody
17:10Podle Trumpa je šance na uzavření dohody s EU zhruba 50 procent
17:07Kdysi byli investoři ochotni platit za dolar dividendy jen 17 dolarů. Nyní více než 60
15:37Perly týdne: Tesla na sestupu, přetahovaná o AI experty a nové výhledy Goldman Sachs
14:42Meta kvůli nové unijní legislativě zastaví od října politickou reklamu v EU
14:09Traders Talk: Alphabet září, Tesla zklamala a 3+1 akcie, které teď sledovat
12:38Technická analýza: Deutsche Bank na vzestupu, akcie míří na desetileté maximum  
11:50Analytik Jakub Blaha k Intelu (-7 %): Pod novým CEO zatím nejeví žádné známky obratu  
11:05Akcie Intelu v pre-marketu klesají. Firma není na výrobu AI produktů připravená
11:03Evropské akcie ztrácejí, americké se ještě rozhodnou o směru  
10:39Puma očekává, že letos skončí ve ztrátě, akcie padají o 18 procent
10:29Jakub Blaha: Newmont hlásí rekordní volný peněžní tok navzdory nižší produkci  
8:56Volkswagen hlásí pokles zisku, Škoda jede na plný plyn
8:51Rozbřesk: ECB bude velmi opatrná směrem k dalšímu poklesu sazeb
8:49Trump nechce odvolat Powella, ale dál tlačí na pokles sazeb. Provozní zisk Volkswagenu klesl o třetinu a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data