Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Výbor Evropského parlamentu schválil regulaci hedgeových fondů

    Výbor Evropského parlamentu schválil regulaci hedgeových fondů

    18.05.2010 9:13
    Autor: ČTK

    ČTK - Klíčový hospodářský výbor Evropského parlamentu dnes schválil regulaci takzvaných hedgeových fondů. Názor europoslanců je překvapivě mírnější než členských států, jejichž ministři financí EU budou o regulaci jednat v úterý. Je velmi pravděpodobné, že postojem výboru se bude řídit i plénum parlamentu, které legislativu ještě musí schválit. Hedgeové fondy nejsou určené pro širokou veřejnost, zpravidla je využívá bohatší klientela či instituce.

    Fondy se během finanční a hospodářské krize dostaly pod palbu kritiky ze strany některých politiků a komentátorů za to, že využívají kontroverzních postupů a mají k dispozici obrovské objemy finančních prostředků. Členové hospodářského výboru nicméně vyhověli námitkám Američanů, Britů, Čechů a částečně i Švédů. Ti usilovali o to, aby fond, který získal povolení k činnosti v jedné zemi EU, měl automaticky tatáž práva ve všech 27 zemích unie.

    Proti tomuto postupu se však ostře staví Francie a ve verzi, kterou s největší pravděpodobností schválí ministři financí, se s tímto postupem nepočítá. Fondy by tak podle mínění většiny členských států musely žádat o povolení k podnikání v každém státu zvlášť. "Evropa se nesmí stát pevností, ale zároveň ani cedníkem," komentoval schválení regulace francouzský europoslanec Jean-Paul Gauzés, který měl na starosti přípravu legislativy v Evropském parlamentu.

    Před přijetím regulace hedgeových fondů na začátku dubna varoval americký ministr financí Timothy Geithner, když poslal některým lídrům EU dopis. Nová regulace podle něj povede k diskriminaci amerických fondů rizikového a soukromého kapitálu a znemožní jejich přístup na evropský trh. Geithner požaduje, aby fond, který získal povolení k činnosti v jedné zemi EU, měl automaticky tatáž práva i ve všech 27 zemích unie. Pokud by se tak nakonec prosadil postoj hospodářského výboru Evropského parlamentu, kritika amerického ministra financí by mohla alespoň částečně utichnout.

    Kromě nutnosti žádat o povolení k podnikání by fondy nově měly předávat regulačním úřadům například informace o svém hospodaření, mimo jiné o tom, jak velkou část majetku tvoří cizí zdroje.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  
    10:40Výnos 30letých amerických dluhopisů je nejvýše za téměř dvě dekády. Dlouhé splatnosti jsou pod tlakem i v Evropě a Japonsku
    9:29Rozbřesk: Proteinový boom naráží na omezenou nabídku syrovátky, koruna ve vyčkávacím módu
    8:52AI, dluhopisy a ropa. Investoři sledují tři klíčové příběhy současných trhů  
    6:01Čína vysílá varovné signály. Průmysl, spotřeba i investice zaostaly za očekáváním  
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data