Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělský parlament schválil úspory v hodnotě 15 miliard eur

Španělský parlament schválil úspory v hodnotě 15 miliard eur

27.05.2010 13:33
Autor: ČTK

Madrid (ČTK) - Španělský parlament dnes těsnou většinou schválil úsporný balíček v hodnotě 15 miliard eur (384 miliard Kč), který má snížit rozpočtový deficit. Pro úsporný plán hlasovalo 169 poslanců, proti jich bylo 168. Neschválení balíčku by podle agentury Reuters vylekalo finanční trhy a mohlo by dokonce způsobit pád vlády.

Španělská vláda představila úsporný balíček v polovině května. Plán zahrnuje například snížení mezd státních zaměstnanců o pět či více procent a výraznou redukci veřejných investic. Balíček má v letošním roce snížit rozpočtový deficit na 9,3 procenta hrubého domácího produktu a v příštím na šest procent. Loni se schodek vyšplhal na 11,2 procenta HDP.

"Všeobecně se očekávalo, že tato opatření budou schválena," uvedl analytik Luigi Speranza ze společnosti BNP Paribas. José Lusi Martinez z firmy Citigroup nicméně upozornil, že schválení úspor uklidní finanční trhy, protože opačný výsledek hlasování by byl velmi znepokojivý.

Španělský premiér José Luis Rodríguez Zapatero o víkendu prohlásil, že vláda navzdory tlaku ze strany odborů nehodlá svůj úsporný plán přehodnotit. Největší španělský odborový svaz o víkendu potvrdil, že by kvůli vládním krokům mohl vyhlásit generální stávku.

Zapatero ve středu uvedl, že španělská vláda během několika týdnů uvalí daň na lidi s vysokými příjmy. Zprávy z minulého týdne naznačily, že Španělsko zavede daň pro lidi s čistým majetkem přes milion eur (více než 25 milionů Kč). Tento krok by byl dodatečným opatřením ke schválenému úspornému balíčku.

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve středu upozornila, že španělské oblasti, jejichž daňové příjmy jsou vysoce závislé na ekonomické aktivitě a které vynakládají značné finanční částky na sociální zabezpečení, patří k nejvíce ohroženým současnou finanční krizí v Evropě.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony
13:02Ztrácí dolar punc bezpečného přístavu? Podle Deutsche Bank velí rizika spojená s AI
11:42Nové pražské byty zdražily koncem roku 2025 meziročně o 3 procenta
11:33Kung-fu či salta. Čínští humanoidi ovládli nejsledovanější pořad v Číně k oslavám Nového roku
11:01Investoři vyhlížejí novou inspiraci. Evropské akcie i dluhopisy lehce stoupají  
10:31Těžař BHP nabírá nový směr. Měď poprvé tvoří většinu zisku, akcie na novém maximu  
8:52USA a Írán budou jednat v Ženevě, BHP těží z růstu cen kovů a SpaceX a xAI v užším výběru Pentagonu  
8:42Rozbřesk: Silný leden pro hypotéky. Nemovitostní trh zůstane napjatý i letos
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index