Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v ČR klesá... denní přehled Trhy, data, výsledky

Nezaměstnanost v ČR klesá... denní přehled Trhy, data, výsledky

08.06.2010 18:02
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
• Míra nezaměstnanosti se minulý měsíc snížila na 8,7 % z dubnových 9,2 %. Celkový počet evidovaných uchazečů o zaměstnání klesl o více než 25 tis. na 515 tis. Ke snížení nezaměstnanosti pomohla nejen sezónní pracovní místa ale také pokračující oživení české ekonomiky. Negativním rysem je však stále velmi nízký počet volných pracovních míst.
Běžný účet platební bilance dosáhl v Q1 přebytku 16,1 mld. po schodku 7,5 mld. ve 4Q/2009. Na celoroční bázi se schodek běžného účtu zvýšil ze 1,0 na 1,3 % HDP. S dalšími vysokými přebytky zahraničního obchodu by se měl schodek běžného účtu postupně snižovat.

Evropa:
• Švýcarská společnost ABB souhlasila s koupí britské Chloride Group za 864 mil. GBP v hotovosti. Akcionáři dostanou 325 GBP za akcii. Chloride již dříve odmítl nabídku ze strany americké Emerson Electric, která byla o 20 % nižší než nabídka ABB. Emerson se k novému vývoji teprve vyjádří.
• Telefonní operátoři Telefonica, Vodafone, Deutsche Telekom a France Telecom prohrály u Evropského soudu spor ohledně legislativy, která upravuje maximální výši roamingových cen.
• Spekulace o zájmu o dalšího z brasilských operátorů Oi ze strany Portugal Telecom, ženou vzhůru akcie Oi, které za poslední měsíc přidaly 32 %.
• Maďarská vláda představila plán, který by měl zajistit dodržení rozpočtového schodku ve výši 3,8 % HDP, jak se země zavázala EU a MMF. Mělo by k tomu přispět snížení mezd ve státním sektoru o 15 % a zavedení zvláštní daně na zisky bank.
Průmyslová výroba v Německu se v dubnu zvýšila o 0,9 % a mírně překonala očekávání trhu (0,7 %). V meziročním srovnání objem produkce vzrostl o 13,3 % po růstu o 9,0 % v březnu. Méně se však dařilo zahraničnímu obchodu, když vývoz v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem klesl o 5,9 % a dovoz o 7,3 %. V obou případech je pokles výraznější, než se čekalo. Přebytek obchodní bilance klesl na 13,4 z březnových 16,9 mld. eur.
• Země eurozóny se dohodly na detailech stabilizačního mechanismu disponujícího 750 mld. eur. Země eurozóny mají dodat 440 mld. eur formou garantovaných dluhopisů, 60 mld. eur má na starosti Evropská komise, 250 mld. eur dodá MMF.

USA:
Microsoft plánuje na trhu umístit 1,15 mld. USD seniorních konvertibilních dluhopisů se splatností v roce 2013. Prostředky z prodeje budou použity na snížení krátkodobého dluhu.


Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na devizových trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.08.2025
16:11Goldman Sachs: Recese je mimo zorné pole investorů, sázet proti tržnímu momentu je téměř iracionální
9:32Víkendář: Mohou datová centra poškodit ekonomiku?
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data