Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ERÚ: Tuzemská výstavba fotovoltaických elektráren nabírá stále tempo

ERÚ: Tuzemská výstavba fotovoltaických elektráren nabírá stále tempo

14.06.2010 13:51
Autor: ČTK

Tuzemská výstavba fotovoltaických elektráren nabírá stále rychlejší tempo. V průběhu května přibylo 625 solárních elektráren o celkovém výkonu 26,5 megawattu. V předchozím měsíci vzniklo 350 elektráren s výkonem 18,3 megawattu, uvedly LN s odkazem na data ERÚ. Podle úřadu vyrábělo na počátku června energii téměř 8000 fotovoltaických elektráren. Na celkovém počtu se podílejí hlavně malé zdroje na střechách budov, velkých solárních parků umístěných na zemi je podle informací LN okolo 350.

Právě velké solární parky se převážnou měrou podílejí na celkovém výkonu českých fotovoltaických elektráren. Ten na počátku června narostl na 536 megawattů. Pro srovnání jde o vyšší výkon, než jaký má třetí blok jaderné elektrárny Dukovany po nedávné modernizaci.

Provoz v květnu zahájila například první etapa zatím největší schválené fotovoltaické elektrárny v České republice, která vyrůstá u osady Vepřek severně od Kralup nad Vltavou. Ta bude mít po dokončení instalovaný výkon 32,5 megawattu a zařadí se tak mezi největší sluneční elektrárny v Evropě. Mezi další nově spuštěné zdroje patří například solární parky ve Dvorech u Nymburka, u Uhlířských Janovic na Kutnohorsku a v Brozanech nad Ohří na Litoměřicku, uvedly LN.

V dubnu začal platit nový zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů. Zákon umožní ERÚ v budoucnu měnit cenu elektřiny ze slunečních zdrojů meziročně o víc než pět procent, jak mohl dosud. Podle nového zákona ERÚ může snižovat výkupní ceny i nad tuto hranici v případech, pokud by návratnost investice do takového zdroje byla kratší než 11 let. Úřad bude moci nové pravidlo poprvé použít u zdrojů uvedených do provozu v příštím roce.

Podle informací deníku E15 se do konce roku očekává spuštění elektráren o výkonu dalších 1100 megawattů. Rostoucí počet solárních elektráren zatěžuje distributory, kterým prý kvůli vypláceným podporám bude letos chybět deset miliard korun.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.12.2025
10:40Dominik Rusinko: Německo čelí dvěma čínským šokům, fiskální bazuka umožní cyklické nadechnutí
10:02Bulharsko se chystá na euro, změnu provází nadšení i skepse
9:09Rozbřesk: Taylorovo či spíše Trumpovo pravidlo pro Fed?
9:05Historický skok stříbra: Rekord 83,6 USD, poté výběr zisků
8:45Jednání USA–Ukrajina postupují, čínské manévry u Tchaj-wanu a stříbro poprvé nad 80 USD  
7:52Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
6:11Fidelity: AI už není slib, ale návratnost. Rok 2026 bude zlomový
28.12.2025
17:14AI se bude posouvat do fyzického světa, roboti by výrazně měnili trh práce
12:32Fond, který poráží 99 % konkurence: Automobilky jsou nové banky
8:47Víkendář: Stalo módní odmítat neoliberalismus, ale argumenty proti němu jsou poměrně slabé
27.12.2025
17:08Korinek: Naše děti už pravděpodobně nezažijí stejný trh práce jako my
12:30Trumpova dohoda nestačí: Čína dál brzdí americký přístup k vzácným zeminám
8:42Víkendář: Proč se svět vzdal toho, co tak dobře fungovalo?
26.12.2025
22:02Wall Street po Vánocích v klidu: nízké objemy, mírně pozitivní sentiment  
17:44Naše ekonomika směrem k udržitelné rovnováze?
15:14Perly týdne: Magické číslo a datová centra ve vesmíru
13:11Nvidia rozjíždí velkou hru: licencuje technologii Groq a získává jeho špičkové manažery
11:06Historický růst drahých kovů: Proč zlato a stříbro lámou rekordy?
7:46Investiční výhled 2026: Dluhy dlouho nejsou problém... Až najednou ano  
25.12.2025
20:42Investiční fórum: Kam v roce 2026 úspěšně investovat? Experti nabídnou své tipy 7. ledna

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data