Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tisk spekuluje, že Evropa, USA a MMF chystají Španělsku pomoc až 250 mld. EUR, EU to zcela odmítá

Tisk spekuluje, že Evropa, USA a MMF chystají Španělsku pomoc až 250 mld. EUR, EU to zcela odmítá

16.06.2010 9:31
Autor: Redakce, Patria.cz

(Aktualizováno 11:05)

Evropská unie, Spojené státy a Mezinárodní měnový fond možná chystají pro Španělsku preventivní finanční podporu, která by měla zahrnovat otevření úvěrové linky až 250 miliard eur. Napsal to dnes španělský časopis El Economista s odvoláním na informované zdroje z finančních kruhů. Evropská unie však zprávu ihned resolutně odmítla jako nepravdivou.

O pomoci na podporu španělské likvidity se údajně podle španělského tisku jednalo na zvláštním zasedání rady ředitelů MMF. Plán by měl předejít tomu, aby Španělsko muselo požádat EU a MMF o záchranný program, jaký minulý měsíc dostalo vysoce zadlužené Řecko.

„Mohu to zcela popřít,“ uvedl pro agenturu Bloomberg v reakci na zprávu El Economista mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj s tím, že žádný takovýto plán pro Španělsko připravován není.

Španělsko se kvůli svému diskutovanému fiskálnímu zdraví stalo terčem spekulací o finanční pomoci již v minulém týdnu, kdy list Financial Times Deutschland přinesl zprávu, podle které se EU na pomoc této členské zemi připravuje pro případ, že o ni Madrid požádá. Španělské ministerstvo hospodářství ihned uvedlo, že Španělsko nepožádalo o hospodářskou pomoc od Evropské unie, ani tak nehodlá učinit (více zde).

Výkonný ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn včera oznámil, že se na cestě po Evropě zastaví v pátek ve Španělsku. Mluvčí španělské vlády prohlásil, že plánované páteční setkání mezi šéfem MMF a španělským premiérem José Luisem Zapaterem nemají žádnou souvislost se zprávami médií o údajném zájmu Madridu o finanční pomoc.

Britský list Financial Times dnes napsal, že španělské banky si v květnu vypůjčily od Evropské centrální banky rekordní sumu 85,6 miliardy eur a jejich podíl na novém financování bank v eurozóně činil 16,5 procenta.. Podle analytiků je tak nezvykle vysoký podíl signálem toho, že španělským bankám se uzavírá přístup na normální mezibankovní trh.

Přirážka, kterou investoři požadují ke španělským státním dluhopisům proti bezpečným německým obligacím, dnes u desetiletých dluhopisů vystoupila o 0,12 procentního bodu na 2,23 bodu a dostala se nejvýše od zavedení eura na konci 90. let.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, Financial Times Deutschland)


Váš názor
  • roubini a soros ?
    16.06.2010 10:45

    španělský časopis El Economista - to bych rád věděl kdo to napsal a kdo ten plátek vlastní.
    /eye/
    • Re: roubini a soros ?
      16.06.2010 11:33

      Verim vic FTD, El Economista, Roubini a Sorosu...nez Evropskemu uredniku, Spanelske vlade a hlupakum jako jste Vy ktery vidi svet v ruzovyh bryleh :) A nejivic samozrejme verim zdravemu smyslu a svemu vlastnimu nazoru :) Muzete i nadale verit Reckim statistikam, prohlasenim EU a tak dale :) V lednu-unoru a dokonce i dva dni pred tim nez pozadali o pomoc Rekove spolu s EU troubili jak jsou na tom dobre a ze zadnou pomoc potrebovat nebudou :)))))
      foreign
      • to foregin
        16.06.2010 11:55

        Věřte si čemu chcete a nenadávejte do hlupáků . Já jsem žádný názor nikomu nevnucoval, jen jsem položil dotaz a na ten jste mi nedokázal odpovědět. Je vidět, že máte skutečně rozhled a "vlastní názor". Jen pro ilustraci Soros, 1) asi pred dvema mesici se provalilo, ze se Soros zbavil velkeho podilu ve Fitch, ktera mesic zatajovala, ze bbude vysetrovana americkou komisi pro dozor na akciovymi trhy. Soros prodal v dobe, kdy Fitch ten dopis uz meli, ale zatajili ho. Pote nasledoval pad akcii. 2) pred dvema tydny zacal velky utok na akcie Nokie, analytici (nepochybne cestni hosi) oznamili, ze NOK chysta profit warrning a kacie sla dolu o 6%. Dokonce s nasli takovi, kteri psali, ze Nokie zkrachuje (firma ktera rocne generuje 16miliard euro) Zadny profit warrning neprisel, zato se provalilo, ze v te dobe Séréš nakoupil akcie za 16mil. USD jako vstupni pozici. Dalsi cista prace. Takze Seresovy rady co by mela Evropa delat, jsou o tom, co by mela Evropa delat, aby Seres vydelal" Nebylo by vhodnější než nadávky "zklidnit hormon" ?
        /eye/
        • Re: to foregin
          16.06.2010 13:10

          pardon, nechtel jsem Vas urazit. Prave proto rikam ze verim jen sve vlastny analize a zdravemu rozumu. Jinak Nokia je mrtva firma. Prave o tom to vse je - lidi pod tlakem levnyh peniz nevidi fundament a tlaceji aktiva tam kde zdravy smysl pozastavi. Chapu ze verite ze Recko splati dluh, Spanelsko nespadne do dluhove pasti a tak dale, ale jinak nemusite sledovat Sorosa a dalsih. Jsou to stejny lidi (jen maji nejakou tu informace) a ridit se podle jih nazoru (stejne tak jak podle statistik z Recka) je nanic. Takze je fuk komu patri El Economista, nemusim si to cist o padu Spanelska vim sve, stacilo jen podivat se na jejih Realitny trh a 20% nezamestanost a zeptat se sam sobe - opravdu bych verim ze tato zeme muze zvladnout ten obrovsky dluh bez restruktalizace???? nebo bez inflace? nebo bez pomoci uredniku z EU ktery utaji statistiku pod dohledem pana Sarkozi a pani Merkel????
          foreign
Aktuální komentáře
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD