Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Bývalý guvernér ČNB Tůma bude pracovat pro MF

E15: Bývalý guvernér ČNB Tůma bude pracovat pro MF

06.08.2010 8:12
Autor: ČTK

(ČTK) - Bývalý guvernér České národní banky a kandidát TOP 09 na pražského primátora Zdeněk Tůma bude pracovat pro ministerstvo financí. Jako řádný zaměstnanec ministerstva bude šéfovi rezortu Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) radit s obsluhou státního dluhu. Uvedl to dnešní E15.

"Dosavadní strategie MF byla - kvůli eliminaci rizik, vydávání dlouhodobých dluhopisů. A tato priorita v poslední době převážila nad všemi ostatními. Rozdíl mezi cenou dlouhých a krátkých peněz je přitom velký," řekl deníku Kalousek.

Zároveň naznačil, že určitou část refinancování státního dluhu je možné krýt pružněji, redy jinými instrumenty než patnáctiletými a dvacetiletými dluhopisy. Změnou strategie by chtěl rezort uspořit zhruba pět procent ročních nákladů na správu státního dluhu.

Deník píše, že v programu správy státního dluhu bude Kalousek klást velký důraz i na prodej dluhopisů do rukou občanů. "Čím více českých vládních dluhopisů bude mezi českými domácnostmi, tím více českých občanů a voličů bude mít svůj bezprostřední ekonomický zájem na tom, aby se stát choval jako řádný hospodář," řekl ministr.

Tůma byl guvernérem ČNB od prosince 2000, funkce se vzdal k letošnímu 30. červnu. Mandát mu měl vypršet v únoru 2011, nechtěl ale končit ve stejnou dobu jako většina členů bankovní rady.

Tůma v červenci potvrdil kandidaturu na primátora Prahy v podzimních komunálních volbách za TOP 09. Pokud uspěje, chce prosazovat efektivní vynakládání peněz města.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data