Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká aukce dluhopisů za 10 miliard a německé bundy s nejnižšími výnosy… a další zprávy z dluhopisových trhů

Česká aukce dluhopisů za 10 miliard a německé bundy s nejnižšími výnosy… a další zprávy z dluhopisových trhů

19.08.2010 11:22
Autor: 

Americké dluhopisy zaznamenaly ve středu při klidném obchodování a malých objemech jen minimální změny. Ke konci obchodování pak nejvýraznější změnou byl pokles výnosů o 3 bps u 30leté Treasury, ostatní změny nedosáhly ani 0,5 bps.

Z dnešních dat se pozornost soustředí na podnikatelskou náladu na východním pobřeží USA, očekávání jsou opět optimistická. Naopak odhady pravidelných týdenních zpráv o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti nejsou příznivější. Dnešní obchodování v Asii pak vyvolalo opět zájem lokálních investorů o Treasuries a jejich výnosy proto mírně klesly, zároveň jsou však kladné akciové futures. Nízké výnosy by ale již měly iniciovat vybírání zisků, odpoledne pak rozhodnou čerstvá čísla, zda zájem investorů setrvá u státních papírů nebo se přesune spíše k akciovým trhům.

Německé dluhopisy včera posílily, jejich výnosová křivka přitom klesla po celé délce kolem 1,5 bps. Největší zájem však byl o 30leté bundy, jejich výnos ztratil 3,5 bps. Zvýšený zájem o dluhopisy a oslabení evropských akciových trhů odráží zřejmě obavy o vývoj globální ekonomiky. V takovém světle proběhla úspěšně aukce 10letého bundu, jeho průměrný výnos z aukce byl historicky nejnižší. Dařilo se ovšem i dluhopisům slabších zemí EMU včetně těch řeckých.

Dnešní německá výrobní inflace vykazuje sice vyšší hodnotu, k dlouhodobější změně celkové nálady to ale bude sotva stačit. Při nejistotách dalšího vývoje nyní investorům stačí k investicím nebo vybírání zisků i jen malé změny. Včerejší pokles výnosů a dnešní vyšší výrobní ceny by tak mohly dnes iniciovat vybírání zisků a korekci včerejšího poklesu výnosů.

Česká výnosová křivka ve středu klesla po celé délce a zploštěla, když výnosy na kratším konci ztratily 1 bps a 6 bps u 10letých papírů. 15letému dluhopisu však klesl výnos přes 10 bps, a to i přes aukci za 10 mld. Kč.

Včerejší aukce dluhopisu 5,70%/2024 byla podle očekávání úspěšná. Z původně nabízených 8 mld. Kč ministerstvo financí nakonec udalo papíry za 10,308 mld. Kč (z toho si ale ministerstvo financí ponechalo 2 mld. Kč) při poptávce po 17,9 mld. Kč. Průměrný výnos při prodeji byl 3,867 %. Pro srovnání, při předešlé tranži téhož dluhopisu z 16.6.2010 přesáhla poptávka nabídku 1,55krát a průměrný výnos byl 4,582 %. Úspěšnost aukce se přisuzuje nízké nabídce delších dluhopisů v budoucnosti a možnosti emisí denominovaných v cizí měně.

Dnešek by měl být na dluhopisovém trhu klidnější. Včerejší vysoká poptávka po dluhopisech především delších splatností však poslala výnosy do úrovní, kdy může být zajímavé vybírání zisků. Ve výraznější korekci však nevěříme.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.03.2026
17:14Monetární středověk, fiskální doba kamenná?
15:30Nový technologický hit: simulace lidského chování?
14:05Evropské technologické firmy s valuací 1,4 bilionu dolarů skončily v zahraničí, upozorňuje studie
12:47Evropská energetika má stále prostor růst. Morgan Stanley zvyšuje doporučení  
12:04Nálada investorů stoupá s rostoucí důvěrou v příměří v Íránu  
11:07Nečekané změny v mezinárodním rezervním systému – vliv zlata a nástup netradičních měn
10:56Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v březnu snížila méně, než se čekalo
9:58Ropa výrazně zlevňuje v naději na jednání s Íránem, Brent klesl pod 100 dolarů
9:48Komárkův Allwyn dokončil spojení s řeckou OPAP, vstoupil tak na aténskou burzu
9:33Rozbřesk: Washington tlačí Írán k jednání. Trhy si oddychly, ekonomika už šok vstřebává
9:16Colt CZ potvrzuje odolnost portfolia, růst v roce 2026 potáhne munice a nový segment energetických materiálů  
8:57Colt CZ překonal očekávání, USA předložily plán pro mír a ARM uvede vlastní čipy  
6:01Propad akcií je hlubší, než se může zdát. Podle Morgan Stanley to dává šanci na silné oživení
24.03.2026
21:10Akcie odmazaly část ztrát díky naději na jednání o Hormuzu, válka však dál trvá  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
16:19Traders Talk: Trhem zmítá extrémní strach. Jak se v něm zorientovat a udělat co nejméně škody
16:10Turecko zvažuje kvůli válce využití zlatých rezerv k obraně měny
15:21Deset let nulová inflace…
13:44Energetický šok opět otestuje měnovou politiku Fedu. Klíčová bude jeho délka a intenzita
12:24Anthropic vstupuje do boje o agentní AI. Claude může na dálku ovládat počítač

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/26 Q1, Aft-mkt)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo