Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA nutí Evropu vzdát se v MMF části své moci ve prospěch rozvíjejících se trhů

USA nutí Evropu vzdát se v MMF části své moci ve prospěch rozvíjejících se trhů

20.08.2010 9:57
Autor: ČTK

(ČTK) - Spojené státy podnikly dosud nevídaný krok k tomu, aby přinutily Evropu předat část své rozhodovací pravomoci ve vedení Mezinárodního měnového fondu prudce rostoucím ekonomikám rozvojového světa v čele s Čínou. Washington, který je frustrovaný evropským odmítáním vzdát se části moci, počátkem tohoto měsíce odmítl podpořit evropský návrh rezoluce, která se vyslovovala ve prospěch zachování devíti evropských křesel ve výkonné radě MMF. Sdělili to diplomaté agentuře Reuters.

Washington se dlouho bezvýsledně snaží snížit počet křesel v radě MMF ze 24 na 20 a posílit vliv rozvojových mocností na úkor Evropy. Má to být součást širších reforem mezinárodních finančních institucí, které by odrážely realitu mohutného vzestupu rozvojových ekonomik.

Evropa se ani přes svou postupující integraci nehodlá vzdát svých křesel, s tím, že země jako Belgie, Nizozemsko, Španělsko, Itálie, Dánsko a Švýcarsko zastupují skupiny zemí včetně států rozvojového světa. Vlastní křesla mají největší evropské ekonomiky Německo, Francie a Británie.

Výkonná rada je vedle rady guvernérů jedním z hlavních rozhodovacích orgánů MMF. Dohlíží na činnost fondu a schvaluje úvěry zemím ve finančních krizemi. Ve vedení MMF od druhé světové války dominují USA a Evropa, MMF však v posledních letech zahájil reformy, které by v rozhodování zvýšily váhu nových ekonomických mocností.

Bývalý člen rady MMF Domenico Lombardi řekl, že krok USA z 6. srpna byl bezprecedentní a odrážel frustraci Washingtonu z Evropy nejen v otázce vedení fondu, ale i v širších ekonomických záležitostech. Mezi oběma stranami jsou spory o nová globální pravidla regulace bankovního kapitálu a USA se také obávají, že současný důraz Evropy na úsporná opatření může ohrozit oživení globální ekonomiky.

"Jde o agresivní krok vyvolaný silným pocitem frustrace nad tím, co USA považují za neschopnost Evropy podpořit proces reformy MMF," řekl Lombardi.

Podle diplomatů je nyní míč na evropské straně hřiště a o reformách MMF budou zřejmě diskutovat ministři financí EU na svém příštím zasedání. Evropští činitelé naznačují, že jsou ochotni zvážit změny zastoupení v radě, nejsou však zdaleka jednomyslní. Zatímco německé ministerstvo financí dalo najevo, že počet křesel v radě by měl zůstat na 24, podle činitele Evropské komise by dávalo smysl, kdyby eurozóna měla ve vedení MMF vzhledem ke vzájemné úzké kooperaci jen jedno křeslo.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.01.2026
17:11Obchod a mír – od jihoamerických kmenů přes Keynese po dnešek
11:06Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
6:08Ve snaze eliminovat krize můžeme jejich pravděpodobnost zvyšovat
31.12.2025
22:02Wall Street uzavírá rok 2025 v klidném režimu  
17:25Bude dolar snižovat atraktivitu amerických investičních aktiv?
16:37Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
16:35ČNB: Dluhy domácností v ČR u bank v listopadu stouply na 2,565 bilionu Kč
16:02Martin Kupka: Česko jako premiant regionu, Bulharsko míří do eurozóny
14:44Buffett oficiálně odchází, Berkshire Hathaway vstupuje do nové éry pod Abelem. Změní se něco?
13:04Nejvýkonnější hlavní trh v Evropě: španělské akcie zažívají nejlepší rok od 1993
12:54Hlavní index evropských akcií je blízko rekordu, letos přidává kolem 17 procent
11:13Ceny drahých kovů poslední den roku klesají, za rok ale vykazují vysoké zisky
11:01Trump rozpoutal celní války po celém světě. Jak vypadala jeho obchodní ofenziva v roce 2025?
9:17Rozbřesk: Co čekat od centrálních bank v roce 2026?
8:49WBD znovu odmítne Paramount, Fed zveřejnil záznam z prosincového jednání, v Evropě se obchoduje jen půl dne  
6:11Moody’s Analytics: Křehký růst kolem 2 % moc pracovních míst nevytvoří
30.12.2025
22:01Zápis z jednání Fedu podporuje sázky na snížení sazeb, trhy zůstaly klidné  
17:50S čím vstupují trhy do nového roku?
17:10Vývoz ruského plynu do Evropy letos prudce klesl, slabší je i vývoz LNG
15:47Humanoidní roboti se blíží. Počátečním králem na trhu ale nebude Muskova Tesla, nýbrž Čína

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data