Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S&P srazila rating Irska nejníže za 15 let, čeká vyšší účet za bankovní krizi

S&P srazila rating Irska nejníže za 15 let, čeká vyšší účet za bankovní krizi

25.08.2010 9:54

(Aktualizováno: 13:22)

Ratingová agentura Standard & Poor's Ratings Services (S&P) nečekaně snížila hodnocení dlouhodobých závazků Irska o jeden stupeň na úroveň „AA-“. Hodnocení schopnosti irské vlády dostát svým finančním závazkům je tak nyní nejnižší od roku 1995. Aktuální „negativní“ výhled ratingu navíc nevylučuje další pokles známky Irska.

Důvodem poklesu irského ratingu jsou podle S&P obavy z rostoucí finanční zátěže pro státní pokladnu plynoucí ze sanace irského bankovního systému. "Snížení ratingu reflektuje náš názor, že vyšší náklady na podporu irského finančního sektoru nadále oslabí vládní fiskální flexibilitu ve střednědobém horizontu," uvedla ratingová agentura ve své zprávě.

Irský bankovní sektor v období největší konjunktury poskytl velký objem prostředků na financování developerských projektů, včetně těch rizikovějších. S nástupem ekonomické krize se tak kvalita úvěrů bank dramaticky zhoršila a irská vláda a centrální banka, musely jednat. Evropská komise na konci února navzdory odporu k národním subvencím schválila plán Irska na zřízení takzvané „špatné banky“, která má za pomoci vládních peněz odsát z finančního sektoru špatné úvěry a urychlit jeho revitalizaci. Banky, která se oficiálně jmenuje Úřad pro správu národního majetku (NAMA) následně od března začala příjmat špatné úvěry od bank. Irsko původně oznámilo, že by NAMA měla zemi vyjít na 54 miliard eur, když od bank chtěla převzít špatné úvěry v nominální hodnotě 77 miliard eur s 30% diskontem. V dubnu však již irští regulátoři odhadovali nutnou „ozdravnou výměnu kapitálu“ jen na 32 miliard eur, s tím že diskont hodnoty přejímaných špatných aktiv dosahoval 47 procent.

Agentura S&P však v nové zprávě odhadla, že by se náklady na rekapitalizaci bankovního systému Irska mohly vyšplhat až na 50 miliard eur, tedy o 15 miliard výše, než čekala doposud. Celkové náklady za záchranu bankovního systému země ratingová agentura nyní odhaduje na 90 miliard, zatímco dosavadní odhad byl 80 miliard eur.

Současný irský rating dlouhodobých závazků od S&P je stále o jeden stupeň výše, než je rating Itálie, dále je o 3 stupně nad portugalským a dokonce o 7 stupňů nad řeckým ratingem v pásmu „junk“.

Dnešní reakce na dluhopisovém trhu posunula výnosy 2letých irských dluhopisů o 31 bazických bodů na 3,127 %, tedy nejvýše od 7. května letošního roku, kdy se špičky eurozóny dohodly na koordinovaném nákupu dluhopisů zkoušených členských zemí. Rozdíl mezi výnosem bezpečnějších německých bundů je u 10letých cenných papírů dokonce o 26 bps výše (na 332 bps.) než byl před květnovou akcí. Irská vláda má přitom zítra v tomto prostředí - podle dříve stanoveného časového plánu - prodávat dluhopisy za 400 až 600 milionů eur.

(Zdroj: Standard & Poor's Ratings Services, MediaFax, WSJ, Bloobmerg)


Váš názor
  •  
    25.08.2010 10:19

    Par recnickejch otazek:O kolik je na tom Irsko hur nez USA? Na druhou stranu o kolik je US lobby mocnejsi nez ta Irska? Jak moc duveryhodna je tahle agentura a jeji ratingy? Mam se ptat dal nebo je to jasny?;-)
    Cedr
    •  
      25.08.2010 14:51

      Je to banda lumpů a už by měli s nimi zatočit,věští jak z křištálové koule a jen dělají humbuk,Kdo jim to asi platí .zajímá to někoho???
      irosek
    • Vedle jak ta jedle
      25.08.2010 12:59

      Irsko se 4 milióny obyvatel stála bankovní krize 80 miliard Euro. tj. 20.000 Euro na obyvatele. Usa s 300 M obyvatel stále krize +/- 1000 miliard USD, po přepočtu necelé 3.000 Euro na obyvatele. Vidím jistý rozdíl. (Tím neříkám, že USA jsou na tom kdoví jak skvěle, jen upozorňuji na reálná fakta).
      ..
      • Re: Vedle jak ta jedle
        25.08.2010 13:15

        Fakt? A jak se k takovymu cislu dojde? Ma to reprezentovat castku, kterou prostrednictvim dotaci a danovejch ulev poskytla vlada svemu lidu? Nebo je to castka, za kterou se uskutecnily odpisy spatnejch dluhu? Nebo je to pokles HDP? Neco jineho? Hned jak dostanu odpoved, tak bych se zeptal dal - opravdu to reprezentuje skutecne skody ekonomice zpusobene krizi? A dale, coz je pro urceni ratingu asi dulezitejsi, jak moc to vyjadruje miru ublizeni prislusne zemi co do splaceni svych zavazku. Ale uznavam, ze US nikdy zbankrotovat nemuze. Znehodnotit svoje dluhy ale muze. Sam nevim, jestli tyhle ratingy vyjadrujou riziko znehodnoceni zavazku nebo jen technickyho bankrotu. Pokud to druhe, tak ma USA svuj nejvyssi rating naprosto opravnene;-)
        Cedr
        •  
          25.08.2010 13:44

          Správně uvádíš, že USA zbankrotovat nemůže. Teoreticky není vláda jako dlužník odpovědná za politiku Fedu vedoucí k inflaci. A jak velká inflace by podle tebe byla slučitelná s ratingem AAA? Rating není o cenové hladině, je o schoposti dlužníka dostát svým dluhům. Ale zpět k tomu srovnání Irska s USA. Irsko má procentně větší schodek i větší dluh v poměru k HDP. aktuálně méně roste a nemá prakticky žádnou možnost určovat monetární politiku. Tak položím řečnickou otázku, kdo je na tom hůř.
          ..
          •  
            25.08.2010 14:32

            Ok, nechme teda rating ratingem, stejne to o nicem nevypovida. Ale jeste k tomu srovnani: Odhadovany deficity jsou u USA 10% a u Irska 12%, v tom teda mas pravdu. Ale o tom, kdo vic nebo min roste, to je minimalne diskutabilni. Za prve je to o tom kdo kolik musel utratit na ten svuj takzvanej rust, za dalsi je to o tom, jak moc reportovany cisla vypovidaj o skutecnosti a hlavne o udrzitelnosti. Ano, Irsko nemuze tisknout penize ani menit sazby, ale priznejme si, ze predevsim to prvni se nakonec proti USA obrati a dosti tvrde. Obema je nam asi jasny, ze i potom bude USA oficialne rust, ale realne pujde do p*dele. Kdyby USA pouzivaly stale stejnou kalkulaci inflace jako jeste nekdy v 70tych letech, tak jsou technicky v recesi uz od roku 2000. Jsou to jen hratky s cisly. Zeptej se prumernyho US absolventa, co je dneska vrzen na pracovni trh, co si mysli o uzasnosti svoji zeme.
            Cedr
            •  
              25.08.2010 14:43

              Uznávám, že USA za svůj růst utratily majlant, a asi to nebyly nejlépe vynaložené peníze, ale když mají ještě z čeho utrácet... Shodnem, že ani jedna země na tom není dobře. Ale co si pamatuju z Irska roku 2003, kdy jsem tam pár měsíců pobýval, a podle statistik se zdálo být rájem, tak realita byla pěkně tvrdá.
              ..
    • Jasný to neni
      25.08.2010 11:42

      jaký jsou tedy odpovědi na ty tvoje řečnický otázky?
      Bo
Aktuální komentáře
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie
15:00ČEZ, a.s.: Zvolen nový místopředseda dozorčí rady ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Varta AG (12/23 Q4, Bef-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
12:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/24 Q2)
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:45USA - Index aktivity ISM Chicago
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university